Rumunia: Więzienie dla właściciela serwisu torrentowego

06-11-2010, 12:08

Precedensowy wyrok na Bałkanach - na karę więzienia i grzywny skazał rumuński sąd właściciela zamkniętego w roku 2007 serwisu Kartel.ro.

Trzy lata zajęło rumuńskiemu wymiarowi sprawiedliwości uporanie się z właścicielem Kartel.ro, trackera bittorrentowego. Mimo że został on zamknięty już w roku 2007, dopiero w czerwcu br. zapadł wyrok skazujący - sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu oraz kara grzywny w nieokreślonej jeszcze wysokości (prawdopodobnie nie będzie to więcej niż 10 tysięcy euro) - informuje serwis TorrentFreak. Sąd wyższej instancji w zeszłym miesiącu podtrzymał wyrok.

>> Czytaj także: MPAA: Piractwa nigdy nie zwalczymy

Sonda
Korzystasz z serwisów torrentowych?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Skargę na działalność serwisu trzy lata temu złożył rumuński oddział Business Software Alliance, jednak z oskarżeniem wystąpiła prokuratura. Monica Pop, prokurator generalna z Departamentu Własności Intelektualnej, powiedziała, że piractwo tak samo, jak w posiadaczy praw autorskich, uderza w państwo.

Mimo że przeciwko właścicielowi serwisu wystąpiono trzy lata temu, krok ten doskonale wpisuje się w obecną tendencję walki z nielegalną wymianą plików. Zarówno państwa, jak i organizacje broniące praw przemysłu rozrywkowego widzą większy sens w rozprawianiu się z serwisami torrentowymi niż z pojedynczymi internautami.

Jest to nie tylko rozwiązanie tańsze, ale i skuteczniejsze. Zwycięstwa nad poszczególnymi trackerami uderzają bowiem jednocześnie w miliony osób. Znalezienie alternatywy, mimo że nie jest zadaniem trudnym, wymaga jednak pewnego zaangażowania. Nie bez znaczenia jest także rosnąca oferta internetowych sklepów, jak chociażby Ovi Store czy iTunes.

>> Czytaj także: Francja zapłaci młodym, by muzykę pobierali legalnie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031