Rozwiązania PaaS dla programistów

17-12-2012, 07:37

Realizacja projektów informatycznych i dostarczanie rozwiązań IT zawsze wymaga odpowiedniego zaplecza - infrastruktury serwerowej, systemu operacyjnego i odpowiednich komponentów, które są niezbędne w trakcie implementacji, testowania i wdrażania aplikacji. Zwykle koszt jest wysoki, a nie kończy się na etapie uruchomienia systemu - konieczne jest jego wsparcie i asysta techniczna, aby zapewnić bezproblemowe działanie zgodnie z umowami utrzymaniowymi i innymi uzgodnieniami. Co prawda nie da się uniknąć sporej części kosztów i zasobów, ale można przynajmniej w pewnym stopniu skorzystać z coraz popularniejszych rozwiązań w architekturze PaaS (Platform as a Service).

Architektura PaaS umożliwia realizację projektów informatycznych bez inwestycji w sprzęt, systemy operacyjne i niezbędne komponenty. Zespół projektowy może się skupić na tworzeniu modułów, testowaniu i opracowywaniu kodu systemu, a osoby odpowiedzialne za inwestycje i kierownicy projektów mogą łatwo przewidzieć, jakie będą koszty i odpowiednio je zaplanować.

Największe korzyści pojawiają się w trakcie eksploatacji i rozwoju aplikacji, kiedy to w przypadku standardowego podejścia (całe zaplecze techniczne w zasobach firmy) okazuje się, że trzeba zapewnić loadbalancing, dostarczyć serwery zapasowe na wypadek awarii lub zwyczajnie wydajność systemu jest za mała i konieczne są zakupy sprzętowe. Oznacza to obciążenie dla budżetu, także, gdy firma musi zainwestować w nowe wersje istotnego oprogramowania lub szersze wsparcie techniczne.

Popularność PaaS powoduje, że istnieje wiele usług oferujących usługi utrzymania infrastruktury deweloperskiej. Niektóre z nich są bezpłatne, jednak większość wymaga ponoszenia opłat comiesięcznych (można często jednak skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego). Warianty bezkosztowe wiążą się z minimalnymi konfiguracjami, okrojeniem pewnych funkcjonalności lub są celowo dobrane tak, że prędzej czy później trzeba skorzystać z wariantu płatnego, który oferuje wymagane funkcjonalności.

Wybór konkretnej usługi PaaS zależy od wielu czynników.

 

  • Kluczowym jest technologia użyta do stworzenia aplikacji - nie wszystkie usługi oferują wsparcie dla kompletu języków programowania czy rodzajów baz danych. Dostępny jest wybór opcji i konieczna jest weryfikacja, czy dana usługa będzie mogła służyć do uruchomienia konkretnej aplikacji. 

  • Poza spełnieniem wymagań technicznych istotna jest cena, która zwykle zależy nie tylko od wybranego wariantu, ale od cen jednostkowych wybranych poszczególnych części składowych konfiguracji architektury w chmurze (przykładowo może to być cena za jedną godzinę pracy jednego procesora - koszt to iloczyn tej ceny i liczby godzin korzystania z niego w miesiącu).

  • Tu ujawnia się kolejna zaleta rozwiązań PaaS - płaci się za deklarowane komponenty, a możliwa jest łatwa zmiana konfiguracji - można “wykupić” lepszą konfigurację wtedy, gdy to potrzebne, powracając do oryginalnej, słabszej konfiguracji, wtedy gdy już nie potrzebujemy zwiększonej mocy obliczeniowej. Takie ruchy nie są możliwe, jeżeli cała infrastruktura znajduje się w sieci organizacji.

 

Wybór usługi warto poprzedzić dogłębną analizą parametrów, ale też sprawdzić opinie wśród użytkowników i firm, które zdecydowały się na skorzystanie z jednej z opcji. (patrz infografika)

Mimo dostępności małej liczby usług z rodziny PaaS, ich jakość jest bardzo dobra i pojawiają się kolejne, które oferują bogaty wachlarz usług, lecz niestety wiele firm nadal obawia się przejścia z tradycyjnych infrastruktur na nowe mechanizmy – uważa Robert Olejnik z firmy Teonite z siedzibą w Technoparku Pomerania w Szczecinie. Jest to spowodowane brakiem zaufania do rozwiązań wyprowadzanych poza sieci lokalne i przechowywania danych w niekontrolowanych centrach danych, aczkolwiek sytuacja zmienia się, jako że coraz większa liczba menedżerów decyduje się na wykupienie usług SaaS – skąd już niedaleko do innego typu rozwiązań as a service.

Porównanie PaaS - infografika

 

ICT Lab MarketArtykuł został przygotowany w ramach kampanii „ICT LAB-MARKET – od wynalazku do produktu” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kampania prowadzona jest przez firmę promocyjną GOS Polska Sp. z o. o. (www.gos-polska.pl) w partnerstwie z Technoparkiem Pomerania (www.technopark-pomerania.pl).

Więcej ciekawych informacji o wspieraniu innowacyjnego biznesu oraz rozwoju branży IT można znaleźć na stronie www.ictlabmarket.spnt.pl.

logosy unijne


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  kalkulator OC mfind
pozycjonowanie


Aplikacja InPost Mobile

zabawki dla dzieci

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« strona główna  -  do góry ^
Serwisy specjalne: