Rozczarowujący Trybunał Praw Człowieka? Kalifornia przeciwko Apple? Przegląd (e)prawny cz. 15

22-01-2016, 15:56

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał nieco zaskakujący wyrok dotyczący inwigilacji w pracy. Tymczasem w Kalifornii powstaje prawo, które mogłoby uczynić iPhone'a urządzeniem niezgodnym z prawem. Czy awaria systemu może wstrzymać pogrzeb? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa. 

Poza tym wszystkim na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Zmiany w elektronicznym dozorze skazanych (SDE)

Dziennik Internautów informował już, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w przepisach dotyczących dozoru elektronicznego. Teraz powinniśmy dodać, że w ubiegłą środę Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu karnego przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Rząd zaproponował dodanie do Kodeksu karnego wykonawczego przepisów określających stosowanie systemu dozoru elektronicznego jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności. Oznacza to, że w ustawie Kodeks karny wykonawczy znajdzie się rozdział 2, zatytułowany „Warunki i tryb orzekania o udzieleniu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego”.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2015 r. w 6052 sprawach orzeczono wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Po zmianie przepisów dotyczących systemu dozoru elektronicznego, od 1 lipca 2015 r. do 18 stycznia 2016 r. orzeczono 29 kar ograniczenia wolności wykonywanych w systemie dozoru elektronicznego. Zdaniem rządu  poprzednia nowelizacja przepisów zlikwidowała sprawnie działający system, który teraz trzeba przywrócić. 

Co z pogrzebem, gdy system komputerowy zawodzi?

Co robić jeśli musisz zorganizować pogrzeb, a system komputerowy w urzędzie zawodzi? Rzecznik Praw Obywatelskich udostępnił na swoich stronach odpowiedź-poradę od MSWiA.

MSWiA odpowiada: Jeśli urząd stanu cywilnego nie może wydać aktu zgonu z powodu kłopotów z systemem komputerowym, to można zorganizować pogrzeb bez aktu zgonu. Wystarczy część karty zgonu dla administracji cmentarza z adnotacją o zgłoszeniu zgonu. Potem otrzymuje się bezpłatnie odpis aktu zgonu, który trzeba dostarczyć administracji cmentarza. Warto zapamiętać. 

Inwigilacja pracodawcy w ETPCz

Gazeta Prawna pisze interesującej sprawie obywatela Rumunii, który był sprzedawcą i na prośbę pracodawcy utworzył konto na Yahoo by odpowiadać na pytania klientów. Tego samego konta używał do prywatnej komunikacji. Został zwolniony, a pracodawca poinformował go, że monitorował jego korespondencję i wiedział o załatwianiu prywatnych spraw. Obywatel Rumuni zwrócił się do sądów pracy, potem także do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który... niespecjalnie mu pomógł. 

Organizacja European Digital Rights stwierdziła, że wydanie tego orzeczenia "nie było najlepszą godziną" Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 

Parlament Europejski o TISA

Na początku tygodnia informowaliśmy, że w Parlamencie Europejskim komisja INTA zajmie się kontrowersyjną międzynarodową umową TISA. Rekomendacje przygotowała posłanka Viviane Reding.

Rekomendacje zostały one przyjęte przez komisję 33 głosami za, przy 6 głosach przeciw i jednym wstrzymującym się. Posłowie uznali, że umowa nie powinna ograniczać możliwość państw UE w regulowaniu takich sektorów jak edukacja, zdrowie czy usługi audiowizualne. Posłowie zaznaczyli też, że umowa powinna szanować unijne zasady ochrony danych. Deputowani wezwali negocjatorów do zapewnienia większej przejrzystości poprzez udostępnienie dokumentów negocjacyjnych wszystkim europosłom i dostarczenie dokumentów objaśniających porozumienie dla opinii publicznej.

NIK o cyfryzacji radia 

Cyfryzacja telewizji była udana, ale teraz NIK zwrócił uwagę, że cyfryzację radia rozpoczęto bez kompleksowej strategii. Wciąż brakuje precyzyjnych terminów i jasno określonych źródeł finansowania. Na razie sygnału analogowego – podobnie, jak w całej Europie – nie wyłączono, więc część stacji nadaje programy w obu technologiach.

W ocenie NIK kluczowe dla powodzenia przedsięwzięcia jest stworzenie dokumentu określającego m.in. zakres udziału państwa w procesie cyfryzacji oraz przewidywany termin i warunki wyłączenia emisji analogowej. Przeprowadzone analizy, w tym np. przygotowana przez KRRiT Informacja o podstawowych problemach radiofonii i telewizji wskazują wyraźnie, że udane wdrożenie cyfryzacji radia nie jest możliwe bez narodowej strategii.

NIK wnioskuje do Prezesa Rady Ministrów o pilne podjęcie, wraz z KRRiT, prac nad przygotowaniem i przyjęciem narodowej strategii cyfryzacji radia w Polsce.. Na stronie NIK znajdziecie szczegółowe informacje o wynikach kontroli dotyczącej cyfryzacji radia.  

KE chce ułatwić wymianę danych z rejestrów karnych

We wtorek Komisja Europejska przedstawiła propozycję ułatwienia wymiany danych z rejestrów karnych na temat obywateli państw trzecich w UE poprzez usprawnienie Europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS). W ramach Europejskiej agendy bezpieczeństwa Komisja podejmuje działania polegające na ułatwieniu wyszukiwania w ECRIS informacji o wyrokach skazujących wydanych w UE wobec obywateli państw trzecich, w celu dostosowania się do nowych i zmieniających się zagrożeń. Komisarz Vĕra Jourová przedstawi wniosek w tej sprawie na posiedzeniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych 26 stycznia 2016 r.

Więcej informacji na ten temat na stronie Komisji Europejskiej

Uber przegapił złą przeszłość kierowcy

Od dawna mówi się o tym, że Uber reklamuje swoją usługę jako bezpieczną jednocześnie nie poczuwając się do odpowiedzialności, jeśli coś pójdzie nie tak. W Kalifornii firma została pozwana w związku z tym, że dwie kobiety padły ofiarą napaści seksualnej ze strony kierowców. Teraz okazało się, że procedury Ubera zawiodły, bowiem kierowca oskarżony o napaść był już wcześniej aresztowany w związku z podejrzeniem o przemoc w rodzinie. Okazało się, że Uber sprawdza historię swoich kierowców 7 lat wstecz, a kierowca oskarżony o napaść miał problemy z prawem jeszcze wcześniej. O sprawie pisze CNET.

Mytaxi też ma problem

Sąd we Frankfurcie orzekł, że zniżki oferowane przez aplikację Mytaxi są nieuczciwą praktyką rynkową. Aplikacja ta należała do Daimlera i oferowała przejazdy taksówkami za połowę ceny w kilku miastach w Niemczech. Płatność odbywała się elektronicznie. Jak widać, nie tylko Uber ma problemu z prawem. Daimler będzie apelował. O sprawie pisze Reuters

Airbnb to "nielegalne hotele"?

Skoro już mowa o aplikacjach w rodzaju Ubera to rozszerzmy temat "gospodarki współdzielonej".

Podobnie jak Uber uznawany jest za "nielegalną taksówkę" tak samo Airbnb zaczyna być uważana ze "nielegalny hotel". W USA przedstawiciele stowarzyszeń hotelarskich mówią, że niektórzy ludzie kupują całe budynki po to, aby wynajmować ciągle pomieszczenia przez Airbnb. Zdaniem hotelarzy są to "nielegalne hotele", które nie muszą spełniać tych samych norm co zwykłe hotele. Wydany został raport mówiący o tym, że nawet 30% pokojów wynajmowanych przez Airbnb to lokale wynajmowane przez cały rok. Airbnb uważa raport za nierzetelny. Więcej na ten temat pisze Fox LA.

iPhone zakazany w Kalifornii? Trwa wojna z szyfrowaniem

Firma Apple pochodzi z Kalifornii, więc czy przyszłoby komuś do głowy, aby zakazać tam jej produktów? Okazuje się, że tak. W Kalifornii zaproponowano prawo, które będzie wymagało od wszelkich sprzedawanych urządzeń możliwości odblokowania dostępu do danych lub odszyfrowania ich przez producenta lub dostawcę systemu operacyjnego. O sprawie pisze ZDNET

Oczywiście taka propozycja jest elementem wojny z szyfrowaniem prowadzonej również w Europie. Wszystko to ma służyć walce z terrorystami, którzy czasem wcale niczego nie szyfrują. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930