Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Robot z kołami zmiennej wielkości zbudowany dzięki... origami

21-07-2014, 12:50

Figurki origami przydają się w robotyce. Koreańscy naukowcy opracowali dzięki nim koła o zmiennej średnicy i szerokości.

robot sprzątający

reklama


Dla większości ludzi origami to taka ciekawa zabawa z papierem. Rzadziej myślimy o tym, że konstrukcje origami mogą być bardzo odkrywcze. Cienki kawałek papieru uginający się pod własnym ciężarem można przecież zmienić w dość mocną i pracującą konstrukcje.

Znów wynaleźli koło...

Naukowcy z Seoul National University postanowili wykorzystać pewien wzór origami, aby stworzyć robota z kołami o zmiennej średnicy i szerokości. Takie koła mogą ułatwić pokonywanie pewnych przeszkód i mogą w pewnym stopniu zastępować skrzynię biegów. Koła o zmiennej średnicy możemy zobaczyć w filmach science-fiction, ale dzięki wzorowi origami udało się je zrobić stosunkowo prosto, bez łączenia wielu elementów.

Robot z kołami o zmiennej średnicy i szerokości wygląda tak:

zdjęcie

Koła wyglądają na papierowe, ale w rzeczywistości są wzmacniane elementami z PVC i dodano do nich metalowe haki, a w środku znajduje się ruchoma oś umożliwiająca zmianę kształtu. Koła można uczynić szerszymi, a wówczas maleje ich średnica. Jeśli zwiększymy średnicę, koła staną się węższe, ale jednocześnie uniosą się metalowe haki.

Film poniżej wyjaśnia całą koncepcję. Jeśli nie chcecie słuchać wyjaśnień i wolicie od razu oglądać robota w akcji, przewińcie do drugiej minuty nagrania. 

Sonda
Chciałbyś mieć samochód o zmiennym kształcie kół?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Nie jest to jedyny i z pewnością nie ostatni raz, gdy naukowcy próbują wykorzystać origami. Były nawet plany zbudowania papierowego samolociku, który mógłby opaść na ziemię z kosmosu.

Poza tym bardzo ciekawe rzeczy da się zrobić z papieru, nawet nie posługując się osiągnięciami origami. Dobrym tego przykładem jest papierowy mikroskop za 50 centów opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda. 

Więcej ciekawostek naukowych w DI


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E