Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Robot pobiegnie niczym... struś (wideo)

15-11-2011, 12:34

Chodzenie na dwóch nogach to dla robotów wyzwanie, a bieganie po nierównej powierzchni będzie nie lada wyczynem. Badacze z instytutów IHMC i MIT chcą to osiągnąć, stosując konstrukcję wzorowaną na... strusiu.

konto firmowe

reklama


Większość robotów jeździ na kółkach lub porusza się na czterech nogach. Od dawna wyzwaniem są roboty dwunożne, co można osiągnąć na dwa sposoby. Robot może korzystać z zaprogramowanej metody poruszania się, ale nie będzie w stanie poruszać się na terenie, który nie jest płaski i za każdym powtórzeniem danej drogi jego kroki będą takie same.

Można też sprawić, aby robot balansował tak jak człowiek. To niełatwe, bo ludzki chód jest w rzeczywistości serią kontrolowanych "upadków" zakończonych "lądowaniem" na właściwej nodze. Wymaga to ciągłej analizy danych o położeniu w przestrzeni i szybkiego reagowania na zmiany położenia. Robot, który jako pierwszy chodził, balansując, został przedstawiony w roku 2007.

Czytaj: Robot przeczyta nuty i zaśpiewa (wideo)

Dziś ambicje naukowców są większe. W ramach projektu pod nazwą Fast Runner naukowcy z Florydy (IHMC) i Massachusetts (MIT) chcą stworzyć dwunożnego robota, który będzie w stanie biegać z prędkością do 32 km/h, nawet po nierównym terenie. Kluczem do osiągnięcia tego celu ma być konstrukcja wzorowana na budowie strusia.

Obydwie ekipy pracujące nad biegającym robotem mają doświadczenie w konstruowaniu takich systemów. Na stronie projektu Fast Runner jest już dostępna otwarta symulacja robota. Budowę maszyny ukończono w 40%. Robot ma być niewysoki (1,4 m) i będzie ważył ok. 30 kg. Ma być także energetycznie wydajny. 

Film poniżej pokazuje, w jaki sposób robot-struś może biegać:

Czytaj: Niebawem poznamy tajny projekt Google X?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: IHMC