Robak zaatakował użytkowników Live Messengera

04-12-2010, 21:12

Microsoft był zmuszony do czasowej blokady aktywnych linków w swoim komunikatorze na skutek ataku wyjątkowo agresywnego robaka internetowego, wykorzystującego Live Messengera 2009 do rozprzestrzeniania się w sieci.

Próby ataków przypuszczane za pośrednictwem komunikatorów nie są niczym nowym. Zagrożenie, które zaatakowało internautów ostatnio, charakteryzowało się zdolnościami geolokalizacyjnymi. Dzięki temu podczas ataku robak zwracał się do użytkownika programu Live Messenger 2009 w jego ojczystym języku i nawiązywał w przesłanej informacji do zdarzeń związanych z krajem, w którym dany internauta mieszkał. W ten sposób komunikat wydawał się bardziej wiarygodny i nawet u części zaawansowanych użytkowników nie wzbudził podejrzeń.

W efekcie wielu z nich klikało w załączony link i trafiało na stronę ze specjalnie spreparowanym odtwarzaczem wideo. Próba jego uruchomienia powodowała wyświetlenie informacji o konieczności pobrania aktualizacji Flash Playera. Akceptacja komunikatu kończyła się zainfekowaniem komputera. Microsoft, chcąc powstrzymać rozprzestrzenianie się robaka w sieci, tymczasowo zablokował w swoim komunikatorze dostęp do aktywnych linków. Trwają już prace nad udostępnieniem stosownej poprawki.

>> Czytaj także: Nowe robaki atakują komunikatory

Komunikatory, podobnie jak przeglądarki internetowe czy programy pocztowe, doskonale nadają się do dystrybuowania w sieci zagrożeń. Dzięki tego typu aplikacjom twórcy złośliwych programów w bardzo krótkim czasie mogą skutecznie dotrzeć do milionów użytkowników na całym świecie. Eksperci z laboratoriów antywirusowych ESET przygotowali kilka rad, dzięki którym korzystanie z komunikatorów może być bezpieczniejsze.

  1. Nie otwieraj zdjęć, plików oraz linków przesyłanych przez osoby, których nie znasz. Zachowaj również ostrożność i nie uruchamiaj plików od znajomych, jeśli ich nie oczekiwałeś. Dla pewności możesz zapytać nadawcę, czy przesłany załącznik jest bezpieczny i czy w ogóle został przez niego wysłany.

  2. Nie odpowiadaj na wiadomości od nieznajomych, chyba że takowych się spodziewasz.

  3. Blokuj niechcianych nadawców i ich wiadomości - większość komunikatorów umożliwia tworzenie listy użytkowników, których wiadomości mogą być blokowane.

  4. Nie ujawniaj prywatnych informacji o sobie i swoich najbliższych podczas korzystania z komunikatora. Staraj się również nie podawać w sieci nazwy użytkownika i adresu e-mail - unikniesz w ten sposób wielu niechcianych wiadomości spamowych.

  5. Chroń swój profil w komunikatorze silnym hasłem - pamiętaj o minimum 8 znakach, dużych i małych literach, cyfrach i znakach specjalnych.

  6. Unikaj spotkań z nieznajomymi, których poznałeś lub poznałaś za pośrednictwem komunikatora. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na takie spotkanie, weź ze sobą dla bezpieczeństwa osobę, którą znasz i której ufasz.

  7. Odłącz od komputera kamerę, której nie używasz. Istnieją zagrożenia, które mogą szpiegować Cię, wykorzystując tego typu urządzenia. Jeśli korzystasz z laptopa z wbudowaną kamerą, regularnie sprawdzaj, czy lampka kontrolna obok kamery nie pali się w momencie, gdy z niej nie korzystasz.

  8. Zastanów się, czy nie warto zabezpieczyć Twój komputer programem antywirusowym. Taka aplikacja może ochronić Cię przed złośliwą zawartością ukrytą na spreparowanych stronach WWW lub w przesyłanych załącznikach.

Źródło: ESET
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031