Roaming: Co warto wiedzieć przed wakacjami

Masz smartfona, tablet lub telefon z dostępem do internetu? Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Uważaj! Za 1 MB przesłanych danych w roamingu w Unii Europejskiej możesz zapłacić prawie 20 zł. Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina o zasadach naliczania opłat za korzystanie z telefonów za granicą.

Ceny roamingu, transport, nocleg, wizy, waluty, ubezpieczenie - to tylko część spraw, od których zależy powodzenie naszych wakacyjnych planów. O czym warto pamiętać, przygotowując się do urlopu, jakie mamy prawa i gdzie uzyskać pomoc w razie trudności, przypomina kilkanaście instytucji biorących udział we wspólnej akcji.

Posiadacze modnych smartfonów czy tabletów często nie mają świadomości, że te urządzenia samoczynnie łączą się z internetem. Nie zawsze też pamiętają o tym, aby wykupić pakiet umożliwiający tańsze łączenie się z siecią. Tymczasem 1 MB przesłanych danych w roamingu na terenie Unii Europejskiej może kosztować prawie 20 zł. Korzystanie z roamingu w krajach poza UE często jest jeszcze droższe.

Dlatego wyjeżdżając za granicę upewnijmy się, że wykupiliśmy usługę, dzięki której zapłacimy mniej za połączenia z internetem i że została ona aktywowana przez naszego operatora. Możemy też wyłączyć w urządzeniu opcję połączenia z usługami przesyłu danych podczas roamingu.

>> Czytaj także: Roaming tańszy od lipca

Przypominamy, że operatorzy zobowiązani są do udzielania abonentowi informacji o fakcie korzystania w danej chwili z usługi transmisji danych w roamingu oraz o koszcie takiej usługi. Dodatkowo operatorzy zobowiązani są:

 • oferować użytkownikom limity cenowe dla transmisji danych, tzw. „cut - off limits”,
 • zapewnić możliwość celowego, bezpłatnego wyboru usługi informowania o skumulowanych wartościach za korzystanie z usług transmisji danych, które mogą zostać przedstawione np. kwotowo lub ilościowo.

Klientów, którzy nie ustalą swojego własnego limitu, chroni automatycznie wprowadzony miesięczny limit opłat wynoszący 50 euro bez VAT, po przekroczeniu którego operatorzy odetną im dostęp do internetu.

Warto wiedzieć, że teraz konsument płaci średnio od 2,21 do 4,45 euro za 1 MB danych w zależności od formy płatności  (pre-paid lub abonament). Daje to odpowiednio kwoty w przedziale od 8,84 do 17,80 zł za 1 MB.

Na pewno dobrą wiadomością na przyszłość jest to, że w celu ograniczenia rachunków za korzystanie z internetu za granicą Prezes UKE proponuje na europejskim forum regulatorów wprowadzenie limitu cenowego także na transmisje danych. Limit ten pozwoliłby na kształtowanie cen na poziomie znacznie niższym niż obecny. Po wejściu w życie propozycji Prezesa UKE cena zostałaby ograniczona w 2015 roku do poziomu 0,23 euro, czyli do 0,92 zł za 1 MB.

Jednocześnie przypominamy, że użytkowników telefonów komórkowych podróżujących na terenie Unii Europejskiej chroni Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z 18 czerwca 2009 r., które określa zasady opłat w roamingu regulowanym, tj. na terytorium 27 państw członkowskich. Od 1 lipca 2011 r. maksymalna opłata detaliczna (netto) za głosowe połączenia wychodzące będzie wynosić 0,35 euro/min, za głosowe połączenia przychodzące 0,11 euro/min, zaś maksymalna opłata detaliczna (netto) za wiadomość SMS wysłaną w roamingu 0,11 euro, przeliczone na złote polskie według kursu referencyjnego wymiany walut (1 EUR = 3,9558 PLN) ogłoszonego przez Europejski Bank Centralny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

>> Czytaj także: Przygotuj nawigację przed urlopem w 5 krokach

W tym roku aż 27 instytucji, urzędów i organizacji wspólnie informuje o bezpieczeństwie, prawach i obowiązkach ważnych do zapamiętania przed długim urlopem wypoczynkowym. Bez względu gdzie i jak spędzasz urlop - powinieneś znać swoje prawa. Dzięki wspólnej akcji na stronach internetowych wszystkich uczestników projektu znajdziesz potrzebne informacje, o których nie można zapomnieć przed wakacjami. Jeśli planujesz urlop zapraszamy do odwiedzenia następujących stron internetowych, na których dowiesz się przede wszystkim:

 • Jak sprawnie dotrzeć do celu i nie utknąć w korkach - www.gddkia.gov.pl
 • O zasadach naliczania opłat za korzystanie z telefonów za granicą - www.uke.gov.pl
 • O czym należy pamiętać, odwiedzając Parki Narodowe - www.mos.gov.pl
 • Gdzie musimy opłacić podatki, pracując w wakacje za granicą - www.mf.gov.pl
 • O Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego - www.nfz.gov.pl
 • O prawach osób niepełnosprawnych podczas podróży koleją - www.utk.gov.pl
 • Jak zadbać o bezpieczeństwo, co zrobić w trudnych sytuacjach, będąc za granicą, znajdziemy w specjalnym poradniku - www.msz.gov.pl
 • Trzy rady dla odbiorców energii przed wyjazdem na zasłużony urlop... aby po powrocie obyło się bez nieprzyjemnej niespodzianki - www.ure.gov.pl
 • O prawach pasażerów poszkodowanych przez linie lotnicze - odwołany i opóźniony lot, odmowa przyjęcia na pokład - www.ulc.gov.pl
 • O prawach dziecka podczas wakacji - www.brpd.gov.pl
 • Chcesz mieć tylko miłe wspomnienia z wakacji - świadomie wybierz odpowiednie ubezpieczenia turystyczne - www.rzu.gov.pl
 • Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę z biurem podróży - www.uokik.gov.pl

W tym roku, o czym warto wiedzieć przed wakacjami, wspólnie przypominają: Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Ubezpieczonych, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Regulacji Energetyki, Urząd Transportu Kolejowego oraz piętnaście Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej - Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Szczecin.

>> Czytaj także: Wybierasz się w zagraniczną podróż? Zarejestruj się w MSZ


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031