RIM szykuje zwolnienia

17-06-2011, 14:47

Research In Motion zaczęła realizować program restrukturyzacji zatrudnienia, który lepiej dopasuje strukturę firmy do wymagań rynku. Szykują się zwolnienia. Firmie udało się podwyższyć przychody, jednak ze względu na wyższe koszty operacyjne spadł zysk netto.

Kanadyjska firma Research In Motion opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2012 roku, który zakończył się dla niej 28 maja. Przychody w tym okresie wyniosły 4,91 mld USD, o 11,7 proc. mniej niż w poprzednim kwartale (należy mieć na uwadze, że był to kwartał świąteczny) i o 15,9 proc. więcej niż w analogicznym kwartale roku poprzedniego. Koszty sprzedaży wzrosły w ciągu dwunastu miesięcy o 19,0 proc., do poziomu 2,75 mld USD. Zysk brutto wzrósł w tym czasie z 1,92 do 2,16 mld USD.

>> Czytaj także: USA: Samsung silny, RIM mocno traci

O 45,5 proc. wzrosły koszty operacyjne firmy. Wydała ona odpowiednio 423 mln USD na badania i rozwój (+46,9 proc.), 704 mln USD na sprzedaż i marketing (+45,8 proc.) oraz 132 mln USD na amortyzację (+40,4 proc.). 209 mln USD musiała ona przeznaczyć na zaliczkę na podatek dochodowy (299 mln USD rok temu). Zysk netto wyniósł 695 mln USD wobec 769 mln USD w pierwszym kwartale 2011 roku (spadek o 9,6 proc.).

Z 4,91 mld USD przychodów 78 proc. przyniosła sprzedaż sprzętu, 20 proc. usług oraz 2 proc. oprogramowanie. RIM sprzedała 13,2 mln smartfonów BlackBerry oraz 500 tys. tabletów PlayBook. Firma podkreśliła w komunikacie, że w pierwszym kwartale widoczne były pewne problemy, mające wpływ na niższą od oczekiwanej dynamikę sprzedaży. Trend ten jest kontynuowany w trwającym właśnie drugim kwartale. Najbliższe premiery produktów firma zamierza przeprowadzić najwcześniej pod koniec sierpnia.

RIM informuje także, że w drugim kwartale rozpoczyna restrukturyzację wiążącą się głównie ze zwolnieniami. Zostaną ode przeprowadzone w segmentach najmniej dochodowych, część pracowników zostanie przeniesiona z kolei tam, gdzie rynek oferuje najwyższe marże. Więcej uwagi ma być skupione także na wprowadzaniu na rynek nowych produktów. Firma spodziewa się, że pierwsze rezultaty widoczne będą w wynikach za trzeci kwartał br. i w kolejnych. Nie zostały one uwzględnione w prognozie na drugi kwartał oraz na cały rok.

>> Czytaj także: Play stawia na BlackBerry


Źródło: Research In Motion
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy