RIM: Indie nie dostaną wglądu w maile

18-11-2010, 06:50

Po wielu doniesieniach medialnych o rzekomej zgodzie firmy na przyznanie władzom Indii dostępu do biznesowej poczty elektronicznej RIM wydała oświadczenie, że rozmowy owszem prowadzi, jednak o jakimkolwiek naruszeniu prywatności jej klientów mowy być nie może.

1 września odpowiednie służby Indii mają dostęp do wiadomości przesyłanych za pośrednictwem komunikatora wbudowanego w smartfony BlackBerry. Był to jeden z warunków, jakie władze w Nowym Delhi postawiły kanadyjskiej firmie, by ta mogła bez przeszkód świadczyć swoje usługi. W przypadku ich niespełnienia pewne usługi, kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorców, zostałyby zablokowane.

>> Czytaj więcej: RIM w Indiach: drogi kompromis?

Oprócz tego jednak władze chcą mieć dostęp do biznesowej poczty elektronicznej. Research In Motion od początku podkreślała, że nie ma technicznej możliwości przekazania komukolwiek kluczy szyfrujących. Poza tym firma mogłaby utracić w ten sposób zaufanie swoich klientów. Z kolei Nowe Delhi obawia się, że poczta elektroniczna może zostać wykorzystana przez potencjalnych terrorystów.

Sonda
Czy Twoim zdaniem BlackBerry wykorzystywany jest do szpiegowania?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Według pewnych źródeł zbliżonych do rządu obie strony mają być rzekomo znacznie bliżej osiągnięcia porozumienia. RIM miała się zgodzić na przyznanie dostępu, do rozstrzygnięcia pozostać miały jedynie kwestie techniczne.

Kanadyjczycy zabrali głos w tej sprawie, dementując wszelkie pogłoski mówiące o tym, że jakoby zgodzili się na wgląd do biznesowej poczty elektronicznej. Co więcej, firma podkreśliła, że zamierza utrzymać globalne standardy w zakresie prywatności - podaje All Things Digital. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że Indie raczej nie mają co liczyć na uzyskanie możliwości czytania maili. Dodano także, że rozmowy z rządem faktycznie trwają i są bardzo produktywne, jednak nie są podejmowane żadne działania mogące stać w sprzeczności z zasadami, jakimi kieruje się firma.

>> Czytaj także: ZEA: Jest porozumienie z RIM

Władze zapewne tak łatwo nie zrezygnują ze swoich postulatów. Powinny jednak uważać na to, by nie została im przypięta łatka cenzorów. Indie chcą uchodzić za nowoczesne państwo, chcąc przyciągnąć zachodni kapitał powinny przestrzegać także podstawowych zasad. RIM musi z kolei mieć na uwadze, że Indie to jeden z najszybciej rosnących rynków telekomunikacyjnych na świecie - trzeba więc na nim być. W sprawie tej trudno będzie znaleźć kompromis - któraś ze stron będzie musiała ustąpić.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Research In Motiontag Indietag cenzuratag BlackBerry
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930