Rejestracja samochodu zabytkowego - jakie wymogi trzeba spełnić?

27-06-2017, 10:21

Jeśli wydaje Ci się, że każdy stary samochód to zabytek to jesteś w błędzie. Pojazd z przeszłością musi spełnić szereg wymogów, jakie są przed nim stawiane zanim otrzyma miano zabytku. Jednym z kryteriów, które jest ściśle przestrzegane jest wiek pojazdu. Musi on liczyć sobie co najmniej 25 lat i od 15 nie być już produkowanym. Dodatkowo w samochodzie musi nadal znajdować się co najmniej 75% oryginalnych części. Oczywiście istnieją pewne odstępstwa od normy, jednak są one bardzo rzadko stosowane, dlatego nie ma co liczyć na taryfę ulgową.

Dlaczego moje auto to nie zabytek?

Jednym z najlepszych przykładów tego, że nie każdy stary pojazd może być nazwany zabytkiem jest Polonez, który nie spełnia kryterium czasu, w jakim powinien zjechać z taśm produkcyjnych ostatni egzemplarz tego pojazdu, dlatego na znalezienie się na liście zabytków musi jeszcze poczekać, w odróżnieniu od malucha, który spełnia wszystkie ściśle określone normy.

Bez problemu zarejestrujesz swój pojazd, jeśli zastosowano w nim unikalne rozwiązania konstrukcyjne lub jest na tyle rzadki, że może być uznany za wyjątkowy. Drogę do celu skróci Ci także potwierdzona informacja o tym, że Twój pojazd brał udział w ważnym wydarzeniu historycznym, należał do wielkiej osobistości lub został wykorzystany w przełomowym wydarzeniu sportowym. Tylko, że bardzo ciężko jest wykazać wszystkie powyższe zależności, ale dla chcącego nic trudnego.

oldtimer - zabytkowy samochód

Zabytek pod ochroną

Nawet wtedy, gdy zamierzasz głównie garażować swojego oldtimera nie ma co ryzykować z rezygnowaniem z ubezpieczenia. Złośliwość rzeczy martwych sprawia, że psują się one w najmniej oczekiwanym momencie. Wystarczy, że po roku chuchania i dmuchania na swoje cacko opuścisz cztery ściany i wyjedziesz w teren, a po drodze przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek, którego skutki będą dla Ciebie, a raczej dla Twojego portfela bardzo bolesne. Bo naprawy starych samochodów nie należą do najtańszych. W cenie są nie tylko części zapasowe, ale też usługi osób znających się na klasykach. Co zrobić aby nie dokładać do ewentualnych napraw z własnej kieszeni? Wystarczy, że już teraz zainwestujesz w korzystne ubezpieczenie (np. https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/) i w razie wypadku nie będziesz musiał uszczuplać domowego budżetu, bo Twój ubezpieczyciel pokryje większą część lub nawet całe koszty serwisowania auta.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Executiumfot. Altumcodefot. CottonbroRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: