Rejestracja prepaidów, niszczenie dronów i co jeszcze? "Wyciekł" projekt ustawy antyterrorystycznej

22-04-2016, 10:54

Projekt ustawy antyterrorystycznej najwyraźniej został opublikowany przez Fundację Panoptykon. Pomysły ministerstwa są ciekawe i zastanawia nas tylko jedno - dlaczego MSWiA trzyma to w tajemnicy?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pod koniec marca minister Błaszczak tak jakby przedstawił projekt ustawy antyterrorystycznej. Tak szczerze mówiąc to nic nie przedstawiono. Odbyła się tylko konferencja prasowa, na której powiedziano o pewnych założeniach ustawy, ale nie ujawniono żadnego konkretnego dokumentu nawet dotyczącego założeń. Zapowiedziano, że prace nad ustawą są zaawansowane, ale jak dotąd nie ujawniono projektu.  

Co opublikował Panoptykon?

Wczoraj Fundacja Panoptykon opublikowała dokument, który prawdopodobnie jest projektem tej ustawy. Skierowaliśmy już do MSWiA pytania o autentyczność tego dokumentu. Jeśli to naprawdę jest projekt ustawy antyterrorystycznej, to nie tylko możemy mu się przyjrzeć. Może to być również dowód na to, że ministerstwo zwleka z opublikowaniem projektu w celu skrócenia publicznej debaty na jego temat. Jest to wysoce niepokojące (zob. aktualizację)

Dokument opublikowany przez Panoptykon jest opatrzony datą 20 kwietnia. Ma 45 stron i jest to sam projekt przepisów, bez uzasadnienia. 

Więcej kontroli

W projekcie czytamy m.in., że szef ABW może zarządzić wobec osób niebędących obywatelami polskimi kontrolę polegającą na nagrywaniu rozmów takich osób, kontrolowaniu przesyłek i utrwalaniu danych z urządzeń telekomunikacyjnych. Taka niejawna kontrola może trwać 3 miesiące. Służby zyskają też możliwość utrwalania wizerunku twarzy i linii papilarnych osoby niebędącej obywatelem RP, jeśli np. będą wątpliwości co do tożsamości tej osoby.

Artykuł 9 (strona 7) wspomina o możliwości uzyskiwania przez ABW dostępu do danych z rejestrów państwowych, a także obrazów zdarzeń zarejestrowanych przez urządzenia do monitoringu. Dane będą uzyskiwane w celu "przetwarzania".

ALPHA, BRAVO, DELTA!

Ujmujące są "stopnie alarmowe", jakie ma wprowadzić ustawa. Będą one miały nazwy jak z filmów - ALPHA, BRAVO, CHARLIE, DELTA. Stopnie alarmowe będzie zmieniał i odwoływał premier po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i szefa ABW. Rozporządzenie określi jakie przedsięwzięcia będą musiały podjąć urzędy i służby w razie wystąpienia danego rodzaju alarmu. Domyślam się, że projekt tego rozporządzenia to dopiero będzie ciekawa lektura. 

W razie wprowadzenia alarmu trzeciego lub czwartego stopnia (Chalie lub Delta), możliwe będzie zakazanie odbywania zgromadzeń publicznych. Jeżeli w takich sytuacjach użycie oddziałów Policji będzie niewystarczające, może dojść do użycia oddziałów sił zbrojnych

Ustawa wspomina też, że jeśli będzie to niezbędne do przeciwdziałania gwałtownym zamachom, dopuszczone będzie specjalne użycie broni. Chodzi o takie użycie broni, którego skutkiem będzie śmierć lub poważne zranienie, a nie tylko możliwie najmniejsze uszkodzenie celu. 

Prepaidy, drony...

Artykuł 24 wspomina o możliwość zamykania przejść granicznych w przypadku drugiego lub wyższego stopnia alarmu. 

Są propozycje zmian w ustawie o ABW. Projekt artykułu 32c wspomina, że w celu zapobiegania i wykrywania terroryzmu szef ABW może zarządzić zablokowanie systemu teleinformatycznego, lub może tego zażądać od administratora na czas określony nie dłuższy niż 30 dni (zob. str 29 i dalsze). Projekt art. 32d wspomina, że szef ABW prowadzi centralny rejestr zdarzeń naruszających bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych.

Jest też projekt zmian w Prawie lotniczym mówiący o tym, że bezzałogowy statek powietrzny lub model może zostać przejęty lub zniszczony gdy np. przebieg jego lotu zagraża życiu ludzkiemu. 

Artykuł 34 (strona 35) zawiera przepisy dotyczące prepaidów. Abonent ma dostarczać dostawcy usług takie dane jak adres zameldowania czy numer dowodu. Niech nie zmyli was słowo "abonent" bo to dotyczy także "abonentów usług przedpłaconych". Takie osoby mają przekazywać dane za pomocą formularza udostępnionego na stronie dostawcy usług lub w inny sposób określony przez dostawcę. Dostawca ma zweryfikować dane i dopiero potem zacząć świadczenie usług. 

Projekt znajdziecie na stronie Fundacji Panoptykon. Czekamy na odpowiedź z MSW dotyczącą autentyczności dokumentu. 

Aktualizacja

Jak zauważyli Czytelnicy, projekt już pojawił się na stronie BIP MSWiA, także z uzasadnieniem. Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.