Raty na Allegro na celowniku UOKiK

11-07-2012, 09:11

Allegro może otrzymać karę finansową lub zostać wezwane do zmiany sposobu oferowania rat na platformie aukcyjnej. Prezes UOKiK otrzymał już pierwsze sygnały z rynku i rozpoczął prześwietlanie procesu zakupów na raty.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się procesowi zakupowemu w systemie ratalnym na Allegro - dowiedział się Dziennik Internautów. W ostatnim dniach UOKiK otrzymał już pierwsze negatywne sygnały z rynku dotyczące nowej usługi portalu.

Sonda
Czy Allegro jasno przedstawiło proces zakupu na raty?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Kilka dni temu informowaliśmy w Dzienniku Internautów o problemie, który pojawił się na Allegro tuż po wprowadzeniu systemu ratalnego. Przypomnijmy, że platformę udostępnia PayU, a zapleczem finansowym zajmuje się Alior Sync.

Użytkownik kupujący na Allegro najpierw dokonuje zakupu, tj. zawiera umowę ze sprzedającym, a dopiero później dokonuje wyboru płatności - w tym przypadku składa wniosek o przyznanie kredytu. Jeśli ten nie zostanie przyznany, wcześniej zawarta umowa nadal obowiązuje, co jest powodem problemów zarówno po stronie kupującego, jak i sprzedającego.

Kupujący musi liczyć się z tym, że sprzedający ma prawo do wystawienia negatywnego komentarza, ponieważ transakcja nie została sfinalizowana. Prawdopodobne jest też, że w odpowiedzi sprzedający może otrzymać komentarz negatywny. Warto również podkreślić, że według Allegro liczba pozytywnych komentarzy często jest podstawą do oceny zdolności kredytowej w ratach PayU na Allegro.

Czytaj też: Allegro zabawia się w Google'a

Pomimo tego, iż Allegro informowało o możliwości zrezygnowania z zakupu na raty, gdy tylko kredyt nie zostanie przyznany, to w praktyce nie ma takiej możliwości. Pozostają więc komentarze, o których przedstawiciel PayU napisał: system komentarzy służy wymianie subiektywnych opinii o przebiegu transakcji, daje też możliwość odpowiedzi na komentarz i wyjaśnienia przyczyn nieporozumienia. Nie wydaje nam się, by rozsądnie działający sprzedający wystawiał kupującemu negatywny komentarz w sytuacji, gdy kupujący w dobrej wierze skorzysta z przysługujących mu praw.

Obsługa serwisu Allegro w niektórych przypadkach może usunąć komentarz, gdy ten narusza regulamin. Podstawą nie jest jednak brak finalizacji transakcji. Sprzedający po 7 dniach może też zwrócić się do Allegro z prośbą o zwrot prowizji. Takich niejasnych informacji jest wiele, dlatego sprawą może zająć się UOKiK, który wcześniej nakładał już kary finansowe na serwisy w podobnych sprawach lub wzywał do zmiany praktyk.


Źródło: DI24.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.