Rasset-Thomas częściowo wygrywa - sąd obniża odszkodowanie

26-07-2011, 06:47

Podtrzymana została zasadnicza część wyroku - Jamie Rasset-Thomas jest winna świadomego naruszenia praw autorskich poprzez udostępnienie 24 utworów muzycznych. Sąd uznał jednak, że 1,5 mln dolarów odszkodowania jest karą zdecydowanie zbyt wysoką.

Sprawa Jamie Rasset-Thomas wciąż nie może znaleźć końca. Pierwszy wyrok skazujący kobietę za dzielenie się plikami chronionymi prawami autorskimi (w liczbie 24) zapadł jeszcze pod koniec 2007 roku. Kobieta jednak cały czas nie zgadza się z wyrokiem i odwołuje się od decyzji sądów. Raz los jej sprzyja i kara jest obniżana, innym razem sąd przychyla się jednak do wniosku RIAA i karę podwyższa. Ostatnia decyzja w tej sprawie zapadła w listopadzie 2010 roku - ponieważ odrzuciła ona proponowaną ugodę, sąd nakazał jej wypłatę odszkodowania w wysokości 1,5 mln dolarów (62,5 tys. dolarów za każdy utwór).

>> Czytaj więcej: Rasset-Thomas ponownie przegrywa, 1,5 mln USD odszkodowania

Sonda
Czy Jamie Rasset-Thomas, Twoim zdaniem, ostatecznie przegra przed sądem?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Kobieta także i z tym wyrokiem się nie zgodziła i zapowiedziała wniesienie apelacji. Jak podaje serwis TorrentFreak, w zeszłym tygodniu sędzia Michael Davis wydał korzystniejszy dla Rasset-Thomas werdykt, obniżając karę z 1,5 do 0,54 mln dolarów. Określił on poprzednią decyzję, korzystną dla RIAA, jako "straszną". Dodał, że kara w pierwotnej wysokości była nieproporcjonalna do występku, a przez to bezzasadna.

Sędzia Davis zauważył, że był to pierwszy tego typu występek oskarżonej. Co więcej, prawa autorskie naruszyła ona jedynie w celach prywatnych, a nie zarobkowych, dlatego też kara w wysokości 2,25 tys. dolarów za każdą piosenkę wydaje się być odpowiednia. Powinna także działać odstraszająco.

Jest jednak mało prawdopodobne, by na tym sprawa miała się zakończyć. RIAA zapewne wniesie wniosek apelacyjny, licząc, że ponownie uda jej się wygrać wyższe odszkodowanie. Pytanie tylko, czy ta potencjalna wygrana cokolwiek zmieni - jest raczej niemożliwe, by oskarżona była w stanie zapłacić nie tylko odszkodowanie w wyższej wysokości, ale nawet w obecnej.

>> Czytaj także: Proces RIAA: będzie apelacja


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy