Raport IAB: narzędzia graficznej reklamy online

15-01-2012, 12:44

Co dla marketerów jest najważniejsze w reklamie online? Liczba kliknięć, interakcja z użytkownikami, czy może kluczowym elementem jest zasięg? Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska zrealizował projekt, w którym badaniu poddane zostały trzy typy reklamy online: standard banner, rich-media oraz rich-media z wideo.

Grono firm członkowskich i współpracujących z IAB Polska postanowiło przyjrzeć się trzem typom reklamy internetowej, które emitowane były w ramach kampanii McDonald’s „Stars of America” informującej o nowych kanapkach dostępnych jesienią 2011 w ofercie restauracji. Każda z kreacji stanowiła nieco odmienną formę reklamy graficznej i składała się z różnych elementów kreatywnej układanki. Dwie z nich stanowiły reklamy typu rich-media, czyli kreacje, które pozwalają internautom na interakcję dzięki zastosowaniu takich elementów jak mini-gra, możliwość odtwarzania filmów, przesuwania wirtualnych przedmiotów itp.

Czytaj też: Facebook: ruszają sponsorowane wpisy, bez słowa "sponsorowane"

Elementy kreatywnej układanki
fot. IAB Polska - Elementy kreatywnej układanki
Wnioski z badania mogą okazać się przydatne marketerom oraz brand managerom odpowiedzialnym za obecność reklamową swoich marek w sieci. Ukazują bowiem efektywność badanych reklam przez pryzmat wskaźników deklaratywnych (opartych na wywiadach z internautami), jak również pasywnych (opartych na danych dotyczących zachowania internauty podczas kontaktu z reklamą). Wśród tych drugich, oprócz standardowego miernika „klikalności” w reklamę (CTR), zastosowano w projekcie także miary zaangażowania (Dwell), określające czas kontaktu z reklamą czy liczbę interakcji.

- Dzięki współpracy tak szerokiego grona kluczowych graczy marketingu i zastosowaniu różnych technik pomiaru udało się przybliżyć w sposób wielowymiarowy badane narzędzia graficznej reklamy online. Wyniki projektu pokazują, że twórcze podejście do reklamy się opłaca i ma przełożenie na efekt brandingowy, a jednocześnie uzmysławiają, że stosowanie odosobnionych wskaźników do oceny efektywności reklamy - takich jak np. CTR, który nic nie mówi o zaangażowaniu - może prowadzić do mylnych wniosków marketingowych - powiedział Paweł Kolenda, manager ds. badań w IAB Polska.

Raport dostępny jest pod adresem: www.iabpolska.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy