Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ransomware coraz groźniejsze dla małych firm

18-08-2015, 18:17

Programy typu ransomware w ciągu ostatnich kilku miesięcy stają się coraz bardziej niebezpieczne. Czy Twoja firma powinna się ich obawiać?

robot sprzątający

reklama


W ubiegłym roku firma Sony została zaatakowana przez hakerów wykorzystujących oprogramowanie typu ransomware. Był to jeden z bardziej znanych ataków tego typu w ostatnich latach. Można więc spodziewać się, że programy ransomware przybiorą nowe, bardziej wyszukane formy. Co gorsza, ogrom problemu jest trudny do ustalenia, jako że wiele przypadków tych ataków często nie zostaje zgłoszonych.

Atak ransomware można porównać do porwania. Cyfrowy przestępca blokuje nasz komputer lub jego pojedyncze pliki, po czym wysyła nam wiadomość z żądaniem okupu. Jeśli okup nie zostanie przez nas zapłacony, bandyta straszy nas usunięciem danych i ich bezpowrotnym utraceniem.

Ransomware

Fot. Ton Snoei / Shutterstock

Obiektem zainteresowań oszustów korzystających z programów ransomware są zazwyczaj firmy lub instytucje państwowe. Jednak zdarza się, że także osoby prywatne posiadające ważne dane stają się celem ataków. Ataki typu ransomware dotyczą również internetowych graczy, których wirtualny dobytek często posiada niemałą wartość.

Nie należy zapominać, że pomimo to i tak największą grupą potencjalnych ofiar ataków ransomware są właściciele firm. Dobrym przykładem może być atak na duńskich lekarzy, którzy otrzymywali wiadomości e-mail od „pacjentów”, dostarczających swoją dokumentację medyczną za pośrednictwem serwisu Dropbox. Po uruchomieniu pliku do komputera dostawało się złośliwe oprogramowanie PacMan, które szyfrowało ważne pliki i cenne informacje medyczne.

Najnowsze badania przeprowadzone przez serwis ThreatTrack ujawniają, że 30% przedsiębiorstw byłoby skłonne zapłacić okup w zamian za odzyskanie swoich danych. Natomiast ponad połowa osób (55%), które w przeszłości narażone były na ataki ransomware, twierdzi, że zapłaciłaby okup ponownie!

Serwis ThreatTrack alarmuje również, że bardzo dużo firm nie zgłasza nigdzie ataków, które się im przydarzyły. Być może dzieje się tak, dlatego że firmy nie chcą być oceniane przez społeczeństwo lub nie chciałyby zachęcać naśladowców.

Co należy zrobić?

– Przede wszystkim dobrze przygotować się na atak – zaznacza Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG. – Dowiedz się więcej o programach typu ransomware oraz podziel się tą wiedzą ze swoimi pracownikami. Bardzo ważne jest zadbanie o regularność kopii zapasowych – upewnij się, że kopiowane pliki zapisywane są w zewnętrznych lokalizacjach. To kluczowa rzecz, dlatego że bardzo często najnowsze programy typu ransomoware skutecznie uniemożliwiają odszyfrowanie plików. Uważaj na odnośniki i załączniki w poczcie e-mail. Jeśli nie masz pewności – nie klikaj w link!

Czytaj także: Uwaga na ransomware udającego aktualizację do Windows 10


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: AVG