Rafał Trzaskowski nowym ministrem cyfryzacji. Resort nie będzie zlikwidowany... i dobrze

20-11-2013, 12:26

Donald Tusk przedstawił zmiany w rządzie. Jest ich kilka, ale z naszego punktu widzenia najważniejsza jest jedna - Rafał Trzaskowski będzie nowym ministrem cyfryzacji, a ministerstwo nie zostanie zlikwidowane, jak sugerowały wcześniej media.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Nadchodzą zmiany w rządzie. Pozostanie w nim Elżbieta Bieńkowska, która będzie wicepremierem oraz Ministrem Infrastruktury i Rozwoju. Ten nowy resort powstanie z połączenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Ponadto będziemy mieli nowych ministrów w istniejących już resortach, a oto oni:

  • Rafał Trzaskowski obejmie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,
  • Andrzej Biernat - Ministerstwo Sportu ,
  • Maciej H. Grabowski – Ministerstwo Środowiska,
  • Joanna Grażyna Kluzik-Rostkowska – Ministerstwo Edukacji Narodowej,
  • Lena Kolarska-Bobińska - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Mateusz Szczurek - Ministerstwo Finansów.

Resort cyfryzacji zostaje

Z punktu widzenia Dziennika Internautów szczególnie ważna jest zmiana na stanowisku szefa MAC. Samo odejście Boniego nie jest niespodziewane, bo już wiele miesięcy temu krążyły pogłoski, że teraz wolałby pracować w Parlamencie Europejskim. Te same pogłoski mówiły, że resort cyfryzacji ma być gruntownie zreformowany lub nawet zlikwidowany. 

Teraz widzimy, że resort cyfryzacji będzie istniał nadal. To raczej dobra decyzja, bo stworzenie MAC określiło podmiot odpowiedzialny za informatyzację. Wcześniej zadania w tym zakresie były rozbite między trzy różne ministerstwa, co powodowało rozproszenie odpowiedzialności. MAC rozpoczęło wiele istotnych prac i najwyraźniej będą warunki do ich kontynuowania.

Prawdą jest, że MAC to dość dziwny twór. Wkracza w kompetencje różnych ministerstw, jednocześnie nie ogarniając wszystkich złożonych zjawisk związanych ze społeczeństwem cyfrowym. Taki twór jest jednak potrzebny. Było to dobrze widać, gdy wybuchła burza wokół ACTA. To porozumienie było porażką ministerstwa kultury i samego premiera, ale MAC wzięło to częściowo na siebie, pomagając tym samym w rozwiązaniu kryzysu.

zdjęcie
Rafał Trzaskowski (frasobliwy) i Michał Boni

Rafał Trzaskowski - kim jest?

Nowym szefem MAC będzie Rafał Trzaskowski. Jest to 41-latek, politolog i specjalista w zakresie spraw europejskich. Poseł do Parlamentu Europejskiego, który zajmował się sprawami związanymi z realizacją traktatów UE i regulaminem Parlamentu Europejskiego. Jest członkiem Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, gdzie zajmuje się agendą cyfrową oraz przepisami o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Sonda
Podobają Ci się zmiany w rządzie?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Trzaskowski jest też wykładowcą akademickim. Ma doktorat z zagadnień dotyczących działania UE, który obronił na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Jest absolwentem Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Studiował także na Wydziale Filologii Angielskiej. Był na stypendium Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu i na Uniwersytecie w Oxfordzie. Zna biegle angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.

Trzaskowski zwrócił na siebie uwagę podczas kampanii w wyborach do PE, która w jego przypadku była prowadzona głównie w internecie. Michał Boni uważa Trzaskowskiego za dobrego kandydata na to stanowisko. W przyszłości przekonamy się, czy faktycznie tak jest.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.