Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rafał Trzaskowski nowym ministrem cyfryzacji. Resort nie będzie zlikwidowany... i dobrze

20-11-2013, 12:26

Donald Tusk przedstawił zmiany w rządzie. Jest ich kilka, ale z naszego punktu widzenia najważniejsza jest jedna - Rafał Trzaskowski będzie nowym ministrem cyfryzacji, a ministerstwo nie zostanie zlikwidowane, jak sugerowały wcześniej media.

robot sprzątający

reklama


Nadchodzą zmiany w rządzie. Pozostanie w nim Elżbieta Bieńkowska, która będzie wicepremierem oraz Ministrem Infrastruktury i Rozwoju. Ten nowy resort powstanie z połączenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Ponadto będziemy mieli nowych ministrów w istniejących już resortach, a oto oni:

  • Rafał Trzaskowski obejmie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,
  • Andrzej Biernat - Ministerstwo Sportu ,
  • Maciej H. Grabowski – Ministerstwo Środowiska,
  • Joanna Grażyna Kluzik-Rostkowska – Ministerstwo Edukacji Narodowej,
  • Lena Kolarska-Bobińska - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Mateusz Szczurek - Ministerstwo Finansów.

Resort cyfryzacji zostaje

Z punktu widzenia Dziennika Internautów szczególnie ważna jest zmiana na stanowisku szefa MAC. Samo odejście Boniego nie jest niespodziewane, bo już wiele miesięcy temu krążyły pogłoski, że teraz wolałby pracować w Parlamencie Europejskim. Te same pogłoski mówiły, że resort cyfryzacji ma być gruntownie zreformowany lub nawet zlikwidowany. 

Teraz widzimy, że resort cyfryzacji będzie istniał nadal. To raczej dobra decyzja, bo stworzenie MAC określiło podmiot odpowiedzialny za informatyzację. Wcześniej zadania w tym zakresie były rozbite między trzy różne ministerstwa, co powodowało rozproszenie odpowiedzialności. MAC rozpoczęło wiele istotnych prac i najwyraźniej będą warunki do ich kontynuowania.

Prawdą jest, że MAC to dość dziwny twór. Wkracza w kompetencje różnych ministerstw, jednocześnie nie ogarniając wszystkich złożonych zjawisk związanych ze społeczeństwem cyfrowym. Taki twór jest jednak potrzebny. Było to dobrze widać, gdy wybuchła burza wokół ACTA. To porozumienie było porażką ministerstwa kultury i samego premiera, ale MAC wzięło to częściowo na siebie, pomagając tym samym w rozwiązaniu kryzysu.

zdjęcie
Rafał Trzaskowski (frasobliwy) i Michał Boni

Rafał Trzaskowski - kim jest?

Nowym szefem MAC będzie Rafał Trzaskowski. Jest to 41-latek, politolog i specjalista w zakresie spraw europejskich. Poseł do Parlamentu Europejskiego, który zajmował się sprawami związanymi z realizacją traktatów UE i regulaminem Parlamentu Europejskiego. Jest członkiem Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, gdzie zajmuje się agendą cyfrową oraz przepisami o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Sonda
Podobają Ci się zmiany w rządzie?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Trzaskowski jest też wykładowcą akademickim. Ma doktorat z zagadnień dotyczących działania UE, który obronił na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Jest absolwentem Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Studiował także na Wydziale Filologii Angielskiej. Był na stypendium Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu i na Uniwersytecie w Oxfordzie. Zna biegle angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.

Trzaskowski zwrócił na siebie uwagę podczas kampanii w wyborach do PE, która w jego przypadku była prowadzona głównie w internecie. Michał Boni uważa Trzaskowskiego za dobrego kandydata na to stanowisko. W przyszłości przekonamy się, czy faktycznie tak jest.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E