R. E. M. udostępni muzykę w Sieci za darmo

18-03-2008, 09:40

Na razie tylko do słuchania i tylko przez kilka dni. Nie jest to może krok tak śmiały jak w przypadku grup Radiohead lub Nine Inch Nails, ale to ogromnie dużo jeśli weźmiemy pod uwagę, że zespół ciągle jest związany kontraktem z wytwórnią Warner Music.

Weterani rocka wydadzą swoją nową płytę pt. Accelerate za dwa tygodnie, jednak już w przyszłym tygodniu będzie można jej w całości posłuchać za pośrednictwem serwisu iLike. Witryna ta znana jest ze swojej aplikacji dla Facebook. Fani będą więc mogli nie tylko odtworzyć utwory, ale również dołączyć je do swoich profili w serwisie społecznościowym.

W tym miejscu wielu Czytelników powie, że to nic wielkiego. Grupy Radiohead oraz Nine Inch Nails poszły o wiele dalej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zespół R. E. M. jest cały czas związany kontraktem na 10 mln USD z wytwórnią Warner Music. Menedżer grupy Bertis Downs powiedział serwisowi Ars Technica, że CEO Edgar Bronfman oraz cała reszta kierownictwa Warner Music wspiera nowy pomysł. Przełom jest ogromny. Jeszcze dwa lata temu z wypowiedzi Edgara Bronfmana wynikało, że podobne rzeczy nie wchodzą w grę.

Sonda
Czy podoba ci się model dzielenia się twórczością zaproponowany przez Nine Inch Nails
  • Tak
  • Nie
  • Jest mi to obojętne
wyniki  komentarze

R. E. M. chce zaistnieć w cyfrowym świecie nie tylko w taki sposób. Piosenki grupy pojawią się również w grach. Członkowie zespołu przyznają, że dostrzegli zmiany zachodzące w sposobie słuchania i dystrybucji muzyki. Pozostaje zagadką, czy R. E. M. zdecyduje się na odcięcie od wytwórni nagraniowych i rozpoczęcie sprzedaży na własną rękę przez internet.

Jeśli chodzi o wsparcie ze strony wytwórni nagraniowej, to raczej wątpliwe jest to, aby wynikało ono z postępowego myślenia. Można natomiast sądzić, że przedstawiciele wielkich wytwórni świetnie sobie radzą z liczeniem pieniędzy.

Grupa NIN, która udostępniła swój album w internecie za darmo i w wersji płatnej, zarobiła około 1,6 mln dolarów i zanotowała 800 tys. transakcji. Z kolei grupa Radiohead świetnie sprzedała swoją płytę CD pomimo tego, iż wcześniej album był dostępny w Sieci za dowolną opłatę. Trzeba przyznać, że to mocne argumenty za tym, aby dobrze się zastanowić nad zmianą modelu sprzedaży.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930