QRpedia, czyli wygodny dostęp do Wikipedii ze smartfona (wideo)

29-09-2011, 15:01

Użytkownicy mogą teraz wygodnie tworzyć kody QR prowadzące do haseł w internetowej encyklopedii.

Wikipedia poinformowała o uruchomieniu narzędzia QRpedia, które ma ułatwić korzystanie z zasobów internetowej encyklopedii. Choć sama technologia nie jest niczym nowym, twórcy rozwiązania dostrzegli dla niego świetne zastosowanie.

Czytaj także: Tumblr generuje już więcej odsłon niż Wikipedia

Sonda
Kody QR w muzeach to dobry pomysł?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Skanując kod QR swoim smartfonem, możemy łatwo wprowadzić adres odpowiedniego hasła do przenośnego urządzenia. Dzięki QRPedia użytkownicy będą dodatkowo automatycznie przekierowywani na odpowiednią wersję językową encyklopedii (na podstawie ustawień telefonu).

Warto zauważyć, że QRpedia została przygotowana przez muzeum i galerię sztuki w Derby. Jak można się domyślić, już wkrótce, zwiedzając różnego rodzaju muzea, będziemy mogli skorzystać ze specjalnych kodów, by dowiedzieć się więcej na temat prezentowanych eksponatów.

Oczywiście to, czy również w polskich muzeach będą wykorzystywane kody QR, zależeć będzie od administratorów konkretnych placówek. Trzeba jednak przyznać, że jest to niezwykle interesujące rozwinięcie dla Wikipedii, której polska wersja świętowała niedawno dziesiąte urodziny. Własny kod QR może stworzyć każdy internauta po przejściu na stronę QRpedia.org.

Czytaj także: Założyciel Wikipedii krytykuje Juliana Assange'a


Źródło: Wikimedia
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy