Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Psystar idzie na wojne z Apple

27-08-2008, 09:09

Apple może zostać oskarżona o praktyki monopolistyczne. Skargę ma wnieść firma Psystar. Ta sama, która w kwietniu rozpoczęła sprzedaż komputerów PC z systemem Mac OS X i została za to pozwana przez Apple.

Firma Psystar niedawno rozpoczęła działalność, ale od razu zyskała duży rozgłos. W połowie kwietnia w internecie pojawiła się jej strona, na której oferowano "tańszy sposób na prawdziwego Maca". Chodziło o komputer PC skonfigurowany tak, aby był w stanie uruchamiać niezmodyfikowany system Leopard.

Potem były doniesienia o dziwnych zmianach adresu firmy Psystar i wiele osób uznało jej ofertę za niepoważną. Jeszcze w kwietniu firma wróciła do gry i rozpoczęła realizację zamówień.

Od początku zauważano, że sprzedawanie klonów Maców jest niezgodne z umową licencyjna użytkownika końcowego (EULA) dołączona do systemu Leopard. Firma Apple początkowo jednak nie reagowała. Dopiero w ubiegłym miesiącu pozew przeciwko Psystar trafił do sądu.

Właściciel Psystar Rudy Pedraza zorganizował konferencję prasową, na której wraz z prawnikami przedstawił stanowisko swojej firmy. Jego zdaniem zarzuty stawiane przez Apple są niewłaściwe i wprowadzają w błąd. Psystar podkreśla, że sprzedawała swoim klientom legalną, niezmodyfikowaną wersję systemu Mac OS X i jedynie skorzystała z otwartego kodu, aby umożliwić jej uruchomienie na komputerze PC. Apple oskarżyła natomiast Psystar o modyfikowanie kodu.

Pedraza podkreślił, że intencją jego firmy było dostarczenie opcji dla tych ludzi, którzy chcą korzystać z Mac OS X, ale nie mają zamiaru płacić "wygórowanej" ceny za sprzęt.

Psystar ma zamiar nie tylko się bronić, ale również wystąpić z kontrpozwem. Firma chce oskarżyć Apple o działania szkodzące konkurencji. Według niej naruszone zostały przepisy dwóch ustaw antymonopolowych (Sherman Antitrust Act oraz Clayton Antitrust Act ) i należy się spodziewać, że sąd uzna EULA firmy Apple za niezgodną z prawem.

Odpowiedź na zarzuty Apple oraz kontrpozew trafią niebawem do sądu okręgowego w Północnej Kalifornii. Firma Apple będzie miała 30 dni, aby na nie odpowiedzieć. W tej chwili jej przedstawiciele nie komentują sprawy. Firma Psystar zapowiada natomiast, że będzie wciąż prowadzić sprzedaż klonów Maków.

Według komentatorów Psystar podejmuje się naprawdę ciężkiej walki. Apple ma do stracenia bardzo wiele i należy się spodziewać, że w walkę z firmą z Miami gigant zainwestuje wszystkie potrzebne środki. Obecnie Apple zarabia głównie na sprzedaży sprzętu, a system Mac OS X stanowi mocną zachętę do jego zakupu.« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031