Przy rejestracji do lekarza wystarczy PESEL albo oświadczenie. eWUŚ zrobi resztę

02-01-2013, 08:22

Od Nowego Roku możemy rejestrować się do lekarza, przedstawiając jedynie dowód tożsamości. Przychodnia powinna elektronicznie potwierdzić nasze prawo do ubezpieczenia zdrowotnego dzięki systemowi eWUŚ. Jeśli to się nie uda, pacjent ma jeszcze inną drogę do potwierdzenia ubezpieczenia na miejscu.

O nowych zasadach rejestracji do lekarza Dziennik Internautów pisał już w sierpniu, gdyż wtedy Prezydent podpisał nowelizację Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa ta znacznie ułatwia zasady rejestracji do lekarza, a termin jej wejścia w życie to 1 stycznia 2013 roku.

Albo dowód, albo oświadczenie

Od wczoraj można więc zgłaszać się do przychodni tylko z numerem PESEL i dokumentem potwierdzającym tożsamość (może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport).

Osoby niepełnoletnie powinny mieć PESEL i legitymację szkolną. Mając te dokumenty, pracownik przychodni powinien elektronicznie potwierdzić prawo obywatela do ubezpieczenia.

Ponadto...

  • jeśli system nie potwierdzi prawa do świadczeń, pacjent może złożyć oświadczenie o tym, że jest ubezpieczony. To wystarczy, by lekarz go przyjął. W razie oświadczenia nieprawdy pacjent zostanie obciążony kosztami świadczenia.
  • Lekarz nie będzie obciążony odpowiedzialnością za weryfikację praw pacjenta. Obowiązek ewentualnego egzekwowania kosztów udzielonych osobie nieuprawnionej zostanie przeniesiony na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Powyższe procedury można pominąć w przypadkach, gdy potrzebna jest bardzo szybka interwencja lekarza.

Czy to naprawdę będzie działać? Możecie sami spróbować i w razie czego donieść naszej redakcji o efektach tych prób. Pierwsze relacje naszych Czytelników są różne. Jedni potwierdzają, że nowy system działa, a inni twierdzą, że w ich przychodniach nie zmieniło się nic.

Jak działa eWUŚ?

Minister cyfryzacji Michał Boni oraz szefowa NFZ Agnieszka Pachciarz już 17 grudnia skutecznie potwierdzili swoje uprawnienia do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Miało to charakter symboliczny, ale jednak się udało.

Warto przy okazji wspomnieć, że za tą elektroniczną rejestracją stoi system o zabawnej nazwie eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców).

zdjęcie
Michał Boni w przychodni testuje eWUŚ. Źródło zdjęcia: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Dane w systemie eWUŚ są aktualizowane codziennie na podstawie informacji otrzymywanych m.in. z ZUS i KRUS. Przedstawiają one stan uprawnień pacjenta w dniu, w którym dokonano sprawdzenia.

System eWUŚ weryfikuje uprawnienia wszystkich osób ubiegających się o uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej. Wymagana jest także weryfikacja dzieci.

Jeżeli dziecko jest członkiem rodziny ubezpieczonego i zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, ma prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ. Jeśli natomiast dziecko do 18 roku życia jest członkiem rodziny osoby nieubezpieczonej oraz ma obywatelstwo polskie, za jego leczenie zapłaci budżet państwa.

Uwaga - trzeba zgłaszać dzieci do ubezpieczenia

Co ważne, osoby ubezpieczone nadal mają obowiązek poinformować swojego płatnika składek (np. pracodawcę) o członkach rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Świeżo upieczeni rodzice mają 7 dni na zgłoszenie dziecka, od dnia jego narodzin.

Sonda
Ufasz, że system eWUŚ będzie działał jak należy?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Jeśli zmieniamy pracę i zostaliśmy wyrejestrowani z ubezpieczenia zdrowotnego, po uzyskaniu nowej pracy mamy obowiązek znów informować pracodawcę o członkach rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dla zainteresowanych zamieszczamy poniżej tekst Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

USTAWA z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków...


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930