Propozycja zwiększenia płacy minimalnej a polska rzeczywistość

31-05-2019, 18:32

Zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej płaca minimalna w wysokości 2450 zł według niektórych ekspertów wykracza poza szacowane prognozy gospodarcze. Ministerialna propozycja może negatywnie wpłynąć w szczególności na konkurencyjność mniejszych firm, zwłaszcza tych z regionów słabiej rozwiniętych.

Ustawowa wysokość wynagrodzenia ma wpływ na całą gospodarkę, a nie tylko na relację pracownik-pracodawca. Wzrost płacy minimalnej oznacza m.in. wzrost wysokości kar za przestępstwa karnoskarbowe. Ponadto wysoki poziom płacy minimalnej przyczyni się do zwiększenia sporej presji płacowej, która jest wyzwaniem dla pracodawców. 

Zdaniem Pracodawców RP, wzrost płacy minimalnej powinien być naturalnym skutkiem podniesienia wydajności pracy i rynkowej wartości produkowanych przez przedsiębiorstwa dóbr.

Prognozowany wskaźnik produktywności w przyszłym roku ma wzrosnąć o 3,7%, a inflacja wyniesie 2,4%. Zatem wzrost płacy minimalnej nie powinien przekroczyć 6,1%, co oznacza, że powinna ona wynieść 2 387 zł. Organizacje pracodawców postulują przyjęcie takiej właśnie kwoty, bowiem jest ona najbardziej optymalną opcją dla polskiej gospodarki.

Źródło: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej


Następny artykuł » zamknij

Ruszył pilotaż e-paragonów

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy