ZIPSEE - związek producentów sprzętu - odegrał niemałą rolę w dyskusji na temat opłaty reprograficznej w Polsce. Teraz organizacja zmienia nazwę, dodając do niej słowa "Cyfrowa Polska" i zapowiadając kolejne działania edukacyjne.
reklama
Dziennik Internautów wielokrotnie pisał o działaniach Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (czuli ZIPSEE). Jest to organizacja reprezentująca takie firmy, jak Philips Polska, Samsung Electronics Polska, Komputronik czy Nokia Poland. Organizacja zajmowała się różnymi problemami producentów i importerów sprzętu, nawet takimi jak gospodarowanie odpadami, ale szczególnie dużo mówiono o jej działania związanych z tzw. opłatą reprograficzną (oraz o akcji Nie płacę za pałace).
W ubiegłym tygodniu ZIPSEE podjęło decyzję o zmianie nazwy +na ZIPSEE „Cyfrowa Polska” oraz o zmianie struktury organizacji. Prezesem zarządu został wybrany Michał Kanownik, dotychczasowy dyrektor ZIPSEE.
Co się wiążę z tymi zmianami? ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zapowiada, że w imieniu swoich członków będzie wspierać takie rozwiązania prawne, które zwiększą dostępność do cyfrowych zasobów online, jednocześnie chroniąc prawa autorskie twórców.
O szczegóły spytaliśmy prezesa Michała Kanownika. Dowiedzieliśmy się, że planowane są także akcje edukacyjne.
- Zaplanowany na lata 2014-2020 rządowy program „Polska Cyfrowa” zakłada wykorzystanie potencjału cyfrowego do poprawy jakości życia. ZIPSEE „Cyfrowa Polska” swoją misję rozumie podobnie. Zrzeszeni w ramach stowarzyszenia producenci dostarczają konsumentom coraz to nowsze cyfrowe rozwiązania technologiczne, tym samym ułatwiając im komunikację i codzienne funkcjonowanie. Jednak bez odpowiedniego wsparcia ze strony Państwa – właśnie w postaci odpowiednich zapisów prawnych – dostęp do cyfrowych dóbr może być ograniczony. Kluczowy także jest aspekt edukacyjny działalności ZIPSEE – bo choć internet dociera już do 70% polskich domów, to nie wszyscy potrafią w pełni z niego korzystać. Barierą też jest brak świadomości Polaków co do tego, jakie działania wykorzystujące cyfrowe zasoby są legalne, a jakie nie. To dlatego ZIPSEE „Cyfrowa Polska” pragnie kontynuować działania edukacyjne w tym obszarze - stwierdził Kanownik w wypowiedzi dla DI.
Michał Kanownik ujawnił też, że w najbliższej przyszłości związek ma w planach nawiązanie współpracy ze środowiskami reprezentującymi konsumentów. Ta współpraca również ma prowadzić do wyedukowania ludzi co do ich praw w zakresie legalnego korzystania z dóbr kultury w postaci cyfrowej. Na razie jednak jest zbyt wcześnie, bym mógł opowiedzieć o tym projekcie w szczegółach - powiedział prezes Związku.
Walne Zgromadzenie na członków zarządu Związku wybrało Annę Gajowniczek z Sony Europe Ltd. oraz Włodzimierza Ossowskiego z Action. Nowym Przewodniczącym Rady ZIPSEE został Carlos Martinez z LG Electronics Polska, a jej wiceprzewodniczącym Mateusz Iżowski z ABC.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Lex Superior: Czym jest "postępowanie wyjaśniające" z pism? Radca nie chciała wyjaśnić
|
|
|
|
|
|