Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Producenci napędów optycznych w światowym kartelu? Bruksela bada sprawę

24-07-2012, 15:10

13 dostawców napędów optycznych otrzymało od Komisji Europejskiej informację o zastrzeżeniach. Może być to początek ciekawego postępowania dotyczącego zmowy wpływającej na nabywców komputerów.

robot sprzątający

reklama


Komisja Europejska wydała dziś bardzo krótki komunikat, z którego wynika, że:

  • 13 firm dostarczających napędy optyczne (CD i DVD) otrzymało formalne zawiadomienie o zastrzeżeniach w związku z możliwym postępowaniem antymonopolowym;
  • Komisja podejrzewa, że wspomniane firmy mogły koordynować swoje działania w zakresie ofert, jakie przedstawiano producentom OEM dostarczającym komputery osobiste;
  • zmowa pomiędzy producentami mogła trwać przez co najmniej pięć lat.

Można się z tego domyślić, że producenci dysków optycznych zmawiali się między sobą, zmuszając producentów OEM do kupowania napędów optycznych po zawyżonych cenach. Jeśli tak było, uderzyło to w konsumentów. 

Otrzymanie zawiadomienia o zastrzeżeniach (Statement of Objections) nie oznacza, że z całą pewnością dojdzie do postępowania i ukarania jakiejkolwiek firmy. Jest to jednak formalny krok na tej drodze. Komisja Europejska nie ujawniła, jakie firmy otrzymały zawiadomienia, nie wiadomo też, czy sprawa jest sprawdzana w wyniku skargi np. producenta OEM. 

Z pewnością jest to coś poważnego, bo tego typu zmowy należą do najbardziej poważnych naruszeń unijnych przepisów antymonopolowych. Firmy mogą być ukarane karami finansowymi odpowiadającymi nawet 10% rocznego obrotu. Na chwilę obecną trudno przewidzieć, jak długo może trwać postępowanie i czym może się skończyć.

Czytaj: Microsoft vs. KE - nowe postępowanie w sprawie Internet Explorera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E