Prezes UKE: roaming do poprawy

17-02-2011, 08:59

Komisja Europejska znalazła przyczyny ograniczające konkurencję na rynku roamingowym. Prezes UKE sugeruje reformę strukturalną, która w efekcie miałaby obniżyć stawki roamingowe.

W dokumencie konsultacyjnym Komisja Europejska wskazała główne przyczyny ograniczające konkurencję na rynku roamingowym, zarówno hurtowym, jak i detalicznym. Na rynku hurtowym większość umów opiera się na wzajemności w taki sposób, że operatorzy kupują roaming od tych samych operatorów, którym go sprzedają. W przypadku transakcji zawieranych wewnątrz grup oraz tam, gdzie ruch jest względnie zrównoważony, cena za jednostkę ruchu traci swoje znaczenie.

>> Czytaj też: Roaming bez tajemnic (wideo)

Sonda
Ceny za roaming są:
  • za wysokie
  • w normie
  • niskie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

KE twierdzi też, że na rynku detalicznym konkurencja nie rozwija się głównie ze względu na fakt, iż abonenci nie wybierają swojego operatora na podstawie oferowanych przez niego stawek roamingowych, ale stawek krajowych, co miałoby eliminować konkurencję.

Zdaniem Prezesa UKE optymalnym rozwiązaniem opisanych powyżej problemów występujących na hurtowym rynku roamingowym byłoby wprowadzenie obowiązku dostępu do sieci i obowiązku niedyskryminacji, które obciążałyby wszystkich operatorów MNO i MVNO w zakresie roamingu ogólnowspólnotowego.

Według UKE należałoby utrzymać system progów cenowych do czasu pojawienia się efektywnej konkurencji, gdyż w przeciwnym razie dotychczasowe pozytywne skutki rozporządzenia w zakresie spadku nadmiernych cen za roaming zostaną zniweczone. Ceny maksymalne, z których korzystają operatorzy, należałoby też systematycznie obniżać.

>> Czytaj też: Na wakacje roaming w dół

Rozwiązaniem na bardzo wysokie ceny za transmisję danych rynku detalicznego miałoby być wprowadzenie eurotaryfy na transmisję danych. Prezes UKE wskazuje też, że podobne rozwiązania przyjęły się z powodzeniem w innych krajach Unii Europejskiej.


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy