Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Prawo telekomunikacyjne 16 państw (i Polski) wciąż niezgodne z wymogami UE

25-11-2011, 14:46

Konsumenci w UE powinni mieć od maja zapewnioną możliwość zmiany operatora w ciągu jednego dnia oraz lepszą ochronę danych osobowych i prywatności. Niestety unijne przepisy w tym zakresie nie zostały jeszcze wdrożone w wielu krajach. Wczoraj Komisja Europejska upomniała w związku z tym 16 państw, w tym Polskę.

Nowe reguły w dziedzinie telekomunikacji (znane wcześniej jako "Pakiet telekomunikacyjny") zostały formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę pod koniec roku 2009. Parlament i Rada zgodziły się co do tego, że reguły muszą być wdrożone do prawodawstwa narodowego wszystkich państw członkowskich do 25 maja 2011 r.

Czytaj: Nowe zasady dla telekomunikacji w UE

Nowe przepisy mają m.in. zapewnić wyższy poziom ochrony praw konsumenta, to znaczy:

  • możliwość zmiany operatora telefonii stacjonarnej lub komórkowej z zachowaniem numeru w ciągu jednego dnia roboczego;
  • ograniczenie do 24 miesięcy początkowej długości nowego abonamentu, przy jednoczesnym zobowiązaniu operatorów do oferowania dwunastomiesięcznych umów;
  • bardziej przejrzyste informacje o usługach wliczonych w abonament. Umowy abonenckie muszą zawierać opis minimalnego poziomu jakości świadczonych usług. W szczególności abonenci internetowi muszą otrzymywać dane na temat technik zarządzania ruchem i ich wpływu na jakość usług, jak również wszelkich innych ograniczeń (w rodzaju ograniczenia szerokości pasma lub blokowania czy ograniczania niektórych rodzajów połączeń – na przykład połączeń telefonii internetowej w technologii VoIP);
  • nowe zasady w zakresie ochrony danych wprowadzają m.in. obowiązkowe zawiadomienia o wyciekach danych;
  • zasady dotyczące prywatności mają być wzmocnione. Użytkownicy internetu mają być lepiej informowani o ciasteczkach i o tym, co dzieje się z ich danymi. Dostawcy internetu będą też mieli możliwość podejmowania działań prawnych przeciwko spamerom.

Wczoraj Komisja Europejska skierowała zapytania do szesnastu państw członkowskich UE, które do tej pory nie wdrożyły całkowicie unijnych przepisów. Wezwania Komisji przyjęły formę "uzasadnionych opinii". Państwa członkowskie ryzykują przekazanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i potencjalne kary finansowe.

Wspomniane szesnaście państw to: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowenia, Węgry oraz Włochy.

Proces legislacyjny trwa we wszystkich państwach członkowskich UE i większość z nich poinformowała już Komisję o niektórych środkach wykonawczych, jednak tylko siedem państw członkowskich (Dania, Estonia, Finlandia, Irlandia, Malta, Szwecja i Wielka Brytania) dotrzymało terminu wdrożenia przepisów przypadającego na dzień 25 maja 2011 r. Litwa, Luksemburg, Łotwa i Republika Słowacka zgłosiły Komisji całkowite wdrożenie przepisów.

Czytaj: 113 mln zł kary za kartel czterech operatorów komórkowych


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja EuropejskaOstatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data