Prawidłowe opisywanie linków
Linki hipertekstowe to jeden z tych wynalazków, które w największym stopniu definiują internet. Oferują one możliwość "przeskakiwania" między elementami, z których zbudowana jest sieć. Są jakby skrótami - dzięki nim da się łatwo poruszać w obrębie poszczególnych witryn i między nimi.
Dzięki linkom serwisy WWW nie są jednolitymi, trudnymi w przeszukiwaniu tworami. Składają się z setek czy tysięcy podstron - powiązanych hiperłączami cegiełek. Linki hipertekstowe to fundament internetowej nawigacji. Dlatego tak ważne jest, aby były one czytelne i nie wzbudzały żadnych wątpliwości w rodzaju "gdzie kliknąć?" czy "dokąd prowadzi ten odnośnik?". Użytkownik nie powinien zastanawiać się nad każdym łączem, które zobaczy. Warto szanować jego czas - wziąć pod uwagę, że często będzie musiał znaleźć coś szybko.
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez webmasterów jest stosowanie słów "kliknij tutaj" w celu oznaczania łącz. Ostatecznie przybiera to na przykład kształt: "Aby zapoznać się z naszą ofertą kliknij tutaj." Twórcy stron zapominają, że użytkownicy nie przeglądają serwisów zbyt dokładnie. Nie mają czasu na przetwarzanie wszystkich danych. Czytelnicy skanują wzrokiem serwisy i wyłapują interesujące ich fragmenty, którym poświęcają więcej czasu. Tekst "kliknij tutaj" nie niesie ze sobą żadnej konkretnej treści. Wielu użytkowników w ogóle go zignoruje. Ci bardziej wyczuleni będą przez pewien czas zwracać uwagę na wszystkie tego rodzaju komunikaty. W końcu zaczną je jednak ignorować.
Internaucie znacznie łatwiej jest decydować o przydatności linków wtedy, gdy nie musi czytać zbyt wiele tekstu obejmującego hiperłącza. Dlatego lepszą opcją jest przyjęcie następującego schematu: "Zapoznaj się z naszą ofertą" lub "Zapoznaj się z naszą ofertą". Ważne jest, aby zbyt wiele słów nie było aktywnych. Druga kwestia dotyczy spójności. Chodzi o to, aby w ramach danej strony stosować jeden model linkowania - najlepiej aktywować pojedyncze, kluczowe hasło; ewentualnie ciąg dwóch, maksymalnie trzech bezpośrednio powiązanych słów.
Hiperłącza powinny wyraźnie odróżniać się od reszty tekstu. Kolor musi pasować do całego layoutu, ale wykorzystywać zjawisko kontrastu. Tradycyjny (biały, szary, czarny) układ kolorystyczny może zostać ożywiony na przykład ciemnoczerwonymi linkami. Do brązowej skórki będą pasowały pomarańczowe łącza, a do ciemnoniebieskiej jasne. Kolor to jednak nie wszystko. Warto zastosować dodatkowe rozwiązania, które podkreślą obecność linku - chociażby wytłuszczenie lub podkreślenie (obecne stale lub pojawiające się po najechaniu kursorem myszy).
Odpowiednie oznaczanie łącz służy nie tylko zwiększeniu ogólnej użyteczności witryny, ale ułatwia także przeglądanie jej osobom niedowidzącym. Korzystają one często z programów wyszukujących linki w tekście. Jeśli otrzymają listę z rezultatami typu "kliknij tutaj", niewiele im to pomoże. Dodatkowo prawidłowe hiperłącza pomagają w pozycjonowaniu witryny, co sprzyja pojawianiu się jej na znacznie wyższych miejscach w obrębie wyników wyszukiwania.
Podsumowując - prawidłowo opisane linki zwiększają usability każdego serwisu WWW. Pozwalają przeglądać stronę szybciej i sprawniej. Użytkownicy lepiej rozumieją jej zawartość. Dzięki temu witryna w większym stopniu spełnia stawiane przed nią cele. Internauci spędzają w jej obrębie więcej czasu, chętniej wracają. To wszystko przyczynia się do znacznego poprawienia oglądalności serwisu.