Prawdopodobnie najmniejszy i najtańszy komputer na świecie (wideo)

06-05-2011, 21:39

Sprzęt niewiele większy od portu USB, do którego jest podłączony, to nadzieja dla najuboższych rejonów świata.

Niedawno wspominaliśmy o miniaturowej kamerze, która umożliwi wykonywanie precyzyjniejszych zabiegów medycznych, natomiast teraz przyszedł czas na cały minikomputer.

>>Czytaj także: Najmniejsza kamera na świecie ma niecały milimetr szerokości

Sonda
Chciałbyś kupić miniaturowy komputer?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Urządzenie nazwane Raspberry Pi to prawdopodobnie jeden z najmniejszych i najtańszych komputerów na świecie, w którym możemy zainstalować pełnoprawny desktopowy system operacyjny, jak chociażby darmowe Ubuntu.

Komputerek zaprezentował w BBC David Braben, a urządzenie wielkości pendrive'a z jednej strony ma złącze USB, z drugiej natomiast HDMI. Co jednak również ciekawe, ma kosztować zaledwie 25 dol., co już teraz czyni go interesującym kandydatem, na przykład, na sprzęt dla uczniów czy obywateli biedniejszych państw.

Wewnątrz urządzenia znajdziemy procesor ARM11 700 MHz, 128 MB pamięci RAM i kartę graficzną ze wsparciem dla OpenGL, która według zapewnień ma być w stanie wyświetlić nawet obraz 1080p. Gdyby tego było mało, urządzenie posiada wyjście na karty pamięci. 

Twórca minikomputera powiedział również, że ma nadzieję, iż całość trafi do seryjnej produkcji w ciągu następnych 12 miesięcy.

>>Czytaj także: Roboty uczą się pomagania innym i współpracy


Źródło: BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy