Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pranie tapicerki samochodowej karcherem - Jak to robić?

18-02-2015, 21:49

Statystyczny kierowca przesiaduje na swoim fotelu w samochodzie ok. 60 min dziennie. Przez ten czas tapicerka samochodowa gromadzi kurz, brud i inne zanieczyszczenia. Po pewnym czasie traci swój kolor, robi się szara, zużyta i nieprzyjemnie pachnie. Pranie tapicerki jest idealnym rozwiązaniem , by przywrócić jej dawny kolor i świeżość. Można to zrobić samodzielnie lub zlecić usługę profesjonalistom.

Na temat tapicerki samochodowej można mówić wiele, np. o jej materiale, kolorze, fakturze, jaka jest w dotyku, jakie sprawia wrażenie itd. Jednak najistotniejsze jest to w jaki sposób się brudzi i jak ten brud usunąć. Zazwyczaj kurz i brud na tapicerce osiada równomiernie, w taki sposób, że kierowca używający codziennie auta nawet może tego nie dostrzec.

Jednak to czego nie widać, nie oznacza, że tego nie ma. Brud na tapicerce samochodowej osiada powoli, ale regularnie, każdego dnia, tworząc z czasem ciemniejszą powłokę foteli i nieprzyjemny zapach. Obniża to komfort jazdy i sprawia, że samochód w wewnątrz wygląda coraz gorzej. W takiej sytuacji wypranie tapicerki samochodowej jest konieczne. Pytanie tylko, jak to zrobić?

tapicerka

Najprostszym, aczkolwiek najdroższym rozwiązaniem jest zlecenie usługi profesjonalnej firmie. Na myjni samochodowej za kilkaset złotych oferują kompleksowe mycie auta od kół aż po podsufitkę. W efekcie, z zapuszczonego gruchota możemy otrzymać auto jak z salonu. Na rynku coraz częściej oferują swoje usługi fachowcy zajmujący się praniem  tapicerki odkurzaczem piorącym typu karcher. Niezależnie od tego czy mieszkasz w wielkim mieście czy w powiatowej wiosce, zawsze w okolicy znajdzie się punkt, w którym świadczą tego typu usługi.

Zlecenie komuś wyprania tapicerki to nie tylko kwestia lenistwa. Istotą jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, środków do czyszczenia i umiejętności. Nie ma co się oszukiwać, ale domowymi sposobami nie uzyskamy efektu "WOW". Przede wszystkim dlatego, że nie posiadamy specjalnego sprzętu, np. odkurzacza Karcher. Oczywiście mają go osoby, których na to stać a jest to nie mały wydatek. Oprócz tego, nie zawsze wiemy jakie środki do czyszczenia będą odpowiednie do naszych foteli i jak je stosować. Fachowcy, którzy zajmują się tym na co dzień, mają do dyspozycji cały arsenał preparatów do czyszczenia i dobrze wiedzą jak ich użyć.

Podsumowując - pranie tapicerki samochodowej urządzeniami typu karcher przez profesjonalistów zawsze będzie skuteczniejsze niż zrobienie to samemu bez odpowiedniego sprzętu.

Ale jest jeszcze druga strona medalu - nie każdego stać na to, by wydawać pieniądze na specjalistyczne usługi, skoro - choć mniej dokładniej, ale można to zrobić samemu. Kolejna sprawa, w dużych miastach nie jest łatwo dostać się do myjni samochodowej bez długiego oczekiwania w kolejce. Zazwyczaj w tego typu miejscach nie prowadzi się rezerwacji a nie każdy ma czas i cierpliwość czekać na swoją kolej.

Zatem jak poradzić sobie samemu z wyczyszczeniem tapicerki? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki do mycia foteli samochodowych. Może być to spray lub płyn, jednak niezależnie od konsystencji, zanim go użyjemy należy dokładnie odkurzyć auto. Kiedy pozbędziemy się kurzu i okruchów, równomiernie rozprowadzamy preparat i pozostawiamy (zgodnie z instrukcją producenta) na określony czas a następnie przecieramy powierzchnię gąbką/szczotką/szmatką. I czekamy aż tapicerka wyschnie.

Może się wydawać, że jest to łatwe zadanie. Jednak w praktyce sprawia wiele problemów i niebezpieczeństw. Na przykład, wyczyszczonego auta nie wolno pozostawiać na mrozie ani odkurzać mokrej tapicerki. Nie można też usuwać tylko jednej plamy, ponieważ pozostanie nieestetyczny zaciek. Niezależnie od ryzyka czy kosztów, warto o tapicerkę dbać. W czystym i pachnącym samochodzie lepiej się przebywa. I w razie czego łatwiej go sprzedać.

Artykuł poleca firma z Poznania zajmująca się czyszczeniem tapicerki samochodowej urządzeniami typu Karcher – http://mrkarcher-poznan.pl

Ostatnie artykuły:

fot. WWF