Pracownie Edukacyjno-Komputerowe na Podlasiu
Microsoft wraz z Instytutem Odpowiedzialnego Biznesu zainaugurowały kilka dni temu projekt pod nazwą "Budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy. Zwalczanie wykluczenia informacyjnego w regionie Podlasia".
reklama
Społeczne Pracownie Edukacyjno-Komputerowe powstają w 6 miejscowościach na terenie województwa podlaskiego: w Augustowie, Białymstoku, Łapach, Rudce, Sokółce i w Zawadach. Każda z nich wyposażona jest w 10-15 komputerów wraz z oprogramowaniem firmy Microsoft.
Sprzęt komputerowy na potrzeby pracowni przekazały Bank Światowy, Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki i lokalna firma PWTK ATLAS, a oprogramowanie antywirusowe firma MKS. Natomiast firma Microsoft przyznała Instytutowi grant w formie środków finansowych i oprogramowania o wartości 350 tys. dolarów.
Nadrzędnym celem projektu jest wyrównywanie szans członków społeczności lokalnej Podlasia w dostępie do wiedzy i umiejętności. Projekt przygotowano z myślą o osobach bezrobotnych oraz zagrożonych bezrobociem po to, by poprzez nabycie umiejętności podstawowej obsługi komputera oraz internetu, zwiększyły swoje kwalifikacje i tym samym szanse na rynku pracy.
Pracownie oraz szkolenia będą dostępne dla wszystkich chętnych, którzy nie mieli dotąd możliwości nauczenia się korzystania z komputera, oprogramowania, ani internetu.
Dodatkowo, specjalnie na potrzeby projektu, przygotowywana jest polskojęzyczna wersja programu szkoleniowego Digital Literacy z zakresu podstawowych umiejętności informatycznych. Program został opracowany przez firmę Microsoft z myślą o osobach dorosłych, które nie potrafią korzystać z technologii komputerowych, a chciałyby zdobyć tę wiedzę i wykorzystać ją do rozwoju osobistego i zawodowego.
W ramach projektu zatrudnienie znajdzie kilkanaście osób, które będą pełnić funkcję opiekunów Pracowni i trenerów prowadzących szkolenia. Społeczne Pracownie Edukacyjno-Komputerowe, poza godzinami, w których będą odbywać się kursy, będą dostępne dla lokalnych mieszkańców, a także ich inicjatyw społecznych.
Społeczne Pracownie Edukacyjno-Komputerowe na Podlasiu powstają w ramach ogólnoświatowego programu grantowego zainaugurowanego przez Microsoft Corporation w 2003 roku - Microsoft Unlimited Potential. Zgodnie z założeniami programu firma przekazuje na rzecz organizacji non-profit granty w postaci środków finansowych, oprogramowania oraz pakietów dydaktycznych.