Praca w IT: Więcej ofert, mniej chętnych

01-04-2010, 14:56

Ponad 6 tys. ofert pracy dla branż IT, e-Commerce oraz telekomunikacja opublikowali w marcu pracodawcy na stronach największych polskich internetowych giełd pracy. Najwięcej pracy czeka na programistów, którzy mogą liczyć na najwyższe zarobki.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wspomniane 6 tys. ofert opublikowano na sześciu polskich serwisów rekrutacyjnych (infoPraca.pl, gazetapraca.pl, praca.pl, pracuj.pl, gratka.pl oraz jobpilot.pl). Na samej giełdzie infoPraca.pl czekało na informatyków ponad 2,4 tys. ofert pracy. W porównaniu do czerwca 2009 roku liczba propozycji wzrosła o ponad 45%. Jeśli porównamy czerwiec 2009 do marca 2010, to okaże się, że liczba ofert jest wyższa o 1,3 tys.

Najczęściej poszukiwani są programiści, do których skierowane jest 32,2% ofert. Poszukiwani są także specjaliści od telekomunikacji (13,6%), sprzedaży (12,3%), konsultingu (9,5%) i hardware (9,5%). Trzeba jednak zauważyć, że o prawie 2% w ciągu ostatnich 9 miesięcy zmniejszyła się liczba ofert w branży hardware. Wynika to ze spadku sprzedaży sprzętu.

Trend wzrostu ofert pracy dla specjalistów IT jest zauważalny nie tylko w Polsce. W przeciągu ostatniego półrocza znaczny przyrost propozycji zatrudnienia odnotowały także europejskie serwisy rekrutacyjne: austriacka careesma.at (40%) oraz włoski infoJobs.it (70%).

Ciekawe jest to, że średnio na jeden wakat w kategoriach związanych z IT aplikuje 37 specjalistów, czyli o 10 osób mniej niż w czerwcu.

Przez ostatnie półtora roku odbiorcy rozwiązań teleinformatycznych i informatycznych w dużym stopniu wstrzymywali się z decyzjami zakupowymi. Obecnie zaczyna się to powoli zmieniać. Rosnąca liczba ofert dla specjalistów w naszej branży, począwszy od doradców i analityków, poprzez projektantów, programistów, do testerów i wdrożeniowców oraz mała liczba aplikujących świadczy o tym, że nadal mamy ich zbyt mało, mimo rozwiniętego szkolnictwa wyższego - mówi Janusz Dorożyński, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Od kilku lat nie zmienia się geografia ofert, podobnie jak w czerwcu ubiegłego roku, najwięcej propozycji pracy pochodziło z województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Jeżeli chodzi o ogłoszenia z zagranicy, to w ciągu ostatnich 9 miesięcy można zauważyć dywersyfikację. W marcu większość ofert pochodziła z Holandii, Irlandii, Słowacji, Bułgarii oraz Francji, a nie jak wcześniej z Czech czy Niemiec.

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2010 roku wyniosło 3231,13 zł brutto. Pensje w branży IT kształtują  się zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Z kalkulatora infoPraca.pl wynika, że programiści, podobnie jak w czerwcu 2009, mogą liczyć na średnią pensję w wysokości 5 tys. brutto, analityk systemowy 5,5 tys., natomiast dyrektor działu informatyki w dużych firmach aż na 18 tys. Zarobki zbliżone do średniej krajowej proponowane są grafikom (3,5 tys.) oraz serwisantom komputerów (3 tys.).Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.