Umawianie wizyt w urzędzie, szukanie grobów bliskich, a także powiadamianie SMS-em i mailem o możliwości odebrania dokumentów - to tylko niektóre z usług dostępnych online w Urzędzie Miasta Poznania.
Załatwianie jakichkolwiek spraw urzędowych w Polsce drogą elektroniczną należy do rzadkości. Urzędy tłumaczą się koniecznością posiadania przez petentów bezpiecznych podpisów elektronicznych, brakiem środków finansowych czy też dużym skomplikowaniem technicznym proponowanych innowacji. Urząd Miasta Poznania nie próbuje znaleźć powodów, dla których coś nie może zostać wprowadzone, tylko zmienia to, co może.
Częstym zarzutem wysuwanym pod adresem polskiej administracji, czy to rządowej czy samorządowej, jest konieczność udania się do urzędu i odstania swojego w kolejce do okienka bądź odpowiedniego pokoju. To wymaga czasu, nierzadko zmuszając pracujące osoby do brania dnia wolnego. Tymczasem są proste rozwiązania, które pozwolą tego uniknąć.
Urząd poinformował właśnie o uruchomieniu w Wydziale Komunikacji powiadamiania SMS-owego i mailowego. Dotyczyć to będzie tych osób, które zamówią dowód rejestracyjny lub prawo jazdy. Wiadomości będą do poznaniaków wysyłane automatycznie, gdy tylko zamówione dokumenty pojawią się w urzędzie.
Od przeszło roku w tym samym wydziale, a także w Wydziale Spraw Obywatelskich i Wydziale Finansowym można przez internet umówić się na spotkanie z pracownikiem urzędu. Ponieważ rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością, podjęto decyzję, że w najbliższym czasie przez internet będzie można sprawdzić stan załatwianej w urzędzie sprawy. Urząd podkreślił, że wiążą się z tym nie tylko niewielkie koszty, ale także możliwość ograniczenia wydatków, usprawnienia działania urzędu, a także wygoda mieszkańców.
Sporym zainteresowaniem cieszy się także wyszukiwarka mogił na poznańskich cmentarzach. Obecnie działa ona dla 2 cmentarzy komunalnych (Miłostowo, Junikowo), 2 zabytkowych, 2 parafialnych i 2 wojskowych. Te ostatnie - Cmentarz Garnizonowy oraz Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej (oba na Cytadeli) - zostały dodane niedawno.
To jednak nie koniec. Wrzesień i październik mają przynieść kolejne zmiany. Ma powstać serwis konsultacyjny dotyczący miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz pomagający zarejestrować działalność gospodarczą. Z kolei na mapie miasta pojawić się mają dodatkowe warstwy - m.in. tereny inwestycyjne oraz obwody wyborcze.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*