Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Powstała mapa polskiego sektora cyberbezpieczeństwa

19-07-2022, 15:53

Postępująca cyfryzacja pracy, przemysłu, nauki czy zdrowia, oprócz wielu udogodnień, niesie za sobą także zagrożenia w postaci podatności na cyberataki. Konsekwencją tego są zwiększone wydatki na cyberbezpieczeństwo - inwestycje w ten sektor w 2021 roku sięgnęły kwoty 25 mld dolarów - jak również rozwój start-upów cybersecurity. Dlatego PFR wraz z PFR Ventures oraz konferencją Infoshare stworzyli mapę „Polski sektor cyberbezpieczeństwa”, prezentującą  rozwiązania dla cyfrowego bezpieczeństwa, stworzone przez polskie spółki technologiczne.

mapa polskiego sektora cyberbezpieczeństwa

Zakupy przez Internet, zdalny lub hybrydowy tryb nauki i pracy, bankowość elektroniczna czy automatyzacja procesów – to tylko niektóre z udogodnień, jakie globalnie zyskaliśmy dzięki postępującej cyfryzacji. W ostatnich latach przenieśliśmy do sieci nie tylko biznesy, ale także wiele aspektów życia prywatnego.

Naruszenia prywatności w postaci wycieków danych osobowych, utrata pieniędzy spowodowana wyłudzeniami, czy zakłócenia w infrastrukturze spowodowane cyberatakami, to tylko niektóre z cyberzagrożeń. Według raportu firmy Crowe i University of Portsmouth, już w 2019 roku, czyli rok przed pojawieniem się pandemii COVID-19, globalna wartość strat wynikających z oszustw we wszystkich obszarach światowej gospodarki przekroczyła 5 bln dolarów. Z kolei według badania firmy Sophos, w 2020 roku 13% polskich firm stało się celem cyberataku ransomware, czyli wymuszenia okupu za umożliwienie dostępu do danych zablokowanych za pomocą złośliwego oprogramowania. Rok później w tożsamym badaniu stwierdzono, że ofiarą ataków w sieci padło już ¾ rodzimych przedsiębiorstw.

Sektor cyberbezpieczeństwa stanowi jeden z najatrakcyjniejszych rynków rozwoju dla polskich firm technologicznych. W 2021 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost globalnych inwestycji w tym startupy dbające o bezpieczeństwo w sieci. Skala wyzwań jest ogromna, tylko 2/5 rodzimych przedsiębiorstw deklaruje przygotowanie do radzenia sobie z nowymi zagrożeniami wynikającymi z transformacji cyfrowej, a w związku z bieżącą sytuacją geopolityczną prognozowane jest zwiększone zapotrzebowanie w tym zakresie. Przykłady takich SilentEinght, DataWalk czy Nethone, które zbierają wysokie rundy finansowania, pozyskują prestiżowych klientów i skalują własne działania w kolejnych krajach, stanowią dobry prognostyk na przyszłość - wskazał Paweł Grzegorczyk, p.o. Dyrektora Departamentu Rozwoju Innowacji.

W tym roku waga cyberbezpieczeństwa wzrosła jeszcze bardziej – zarówno dla polskich firm, instytucji, jak i poszczególnych obywateli - po rosyjskim ataku na Ukrainę. Oprócz bezpośrednich ataków na infrastrukturę informatyczną, mniej namacalnym, ale równie groźnym niebezpieczeństwem, z którym mierzymy się z dużym nasileniem obecnie, jest rozprzestrzenianie w sieci fake newsów. Wszystkie te aspekty wpływają na dynamiczny rozwój sektora cyberbezpieczeństwa w Polsce.

W obliczu wojny w Ukrainie oraz postępującej cyfryzacji należy patrzeć na cyberbezpieczeństwo jako obszar, w którym w najbliższym czasie wyrośnie wiele innowacyjnych projektów. Na poziomie lokalnym nie mamy jeszcze funduszy venture capital wyspecjalizowanych w finansowaniu projektów konkretnie z tej branży, więc rodzime start-upy muszą bazować na kapitale od zespołów o generalistycznej strategii inwestycyjnej. Zaangażowanie Polski w powstający fundusz NATO oraz dalszy rozwój tego segmentu może w najbliższych latach doprowadzić do powstania 1-2 nowych funduszy sektorowych - uważa Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu PFR Ventures.

Jakie rozwiązania dla bezpieczeństwa w sieci tworzą polskie spółki technologiczne?

Aby pokazać, jak wiele rozwiązań w tym obszarze tworzą rodzime startupy, PFR Ventures oraz Infoshare przygotowały infografikę „Polski sektor cyberbezpieczeństwa”. Na mapie umieszczonych zostało 47 spółek, które podzielono według typów rozwiązań przez nie tworzonych na kategorie:

  • Tożsamość i dostęp
  • Ochrona danych
  • Chmura i infrastruktura
  • Bezpieczeństwo publiczne
  • Przeciwdziałanie praniu pieniędzy
  • Bezpieczeństwo

Dynamiczny wzrost rynku e-commerce wiąże się z coraz częściej występującymi zagrożeniami, które alarmują wielu ludzi. Powszechnie mówi się też o zagrożeniach związanych z nieuprawnionym pozyskaniem i wykorzystaniem naszych danych. Również w ramach prowadzonego przez nas konkursu dla startupów, w ostatnich latach obserwujemy stały napływ projektów z obszaru cybersecurity – ich udział zbliża się do znaczącego poziomu ok. 10%. Wśród nich nadal spory odsetek to rozwiązania dedykowane dużym graczom, ale znacząco rośnie udział rozwiązań dla małych i średnich firm. Wzrost zauważamy także w rozwiązaniach dedykowanych fizycznym konsumentom np. w zakresie ochrony przed wyłudzeniami, a także ochroną przed wyciekiem danych osobowych (e-privacy). Dostrzegając istotność branży cyberbezpieczeństwa, w tym roku do udziału w Infoshare zaprosiliśmy m.in. założycieli wiodących polskich start-upów, a także kilku niezależnych ekspertów - wskazał Grzegorz Borowski, współtwórca i CEO konferencji technologicznej Infoshare, która odbędzie się w tym roku w dniach 6-7 października, tradycyjnie w Gdańsku.

Biznes to niejedyny sektor, odpowiadający na wyzwania cyberbezpieczeństwa – prężnie działa w tym zakresie wiele instytucji, zarówno państwowych, jak i pozarządowych. Funkcję edukacyjno – informacyjną pełnią również serwisy internetowe, dlatego zarówno organizacji, jak i mediów nie mogło zabraknąć na mapie.

Jeśli prowadzisz startup, który świadczy usługi lub tworzy produkt, stanowiący odpowiedź na cyberzagrożenia lub znasz i korzystasz z narzędzia, które nie znalazło się na mapie możesz dokonać zgłoszenia pisząc pod adres redakcjastartup@pfr.pl« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031