Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Posłowie jednogłośnie poparli e-sądy

06-12-2008, 11:21

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, przewidująca wprowadzenie e-sądu, została przyjęta przez sejm. E-sąd ma rozpoznawać sprawy zarówno cywilne, gospodarcze, jak i pracownicze – pisze Gazeta Prawna.

Przyjęta przez sejm nowelizacja będzie wprowadzać tzw. elektroniczne postępowanie upominawcze. W postępowaniu tym komunikacja między powodem i sądem elektronicznym będzie odbywać się wyłącznie w drodze elektronicznej. Sąd będzie się natomiast kontaktował z pozwanym w sposób tradycyjny.

Idea jest taka, aby postępowania elektroniczne dotyczyły drobnych nieskomplikowanych spraw, niewymagających przeprowadzania postępowania dowodowego (np. w sprawach regulowania rachunków).

Wraz z wniesieniem pozwu do e-sądu ma zostać uiszczona opłata sądowa. W przeciwnym razie nie będzie wezwania do opłaty, lecz zwrot pozwu. Wnoszony pozew będzie musiał zawierać imię, nazwisko, adres siedziby oraz niepowtarzalny identyfikator. Wyeliminowano możliwość korzystania przez powoda ze zwolnienia w sprawach cywilnych.

Jak podaje Gazeta Prawna, za nowelizacją głosowało 393 posłów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał. W trakcie debaty w sejmie zwracano uwagę na takie zalety elektronicznych postępowań, jak oszczędność czasu i niższe koszty.

Według wcześniejszych szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości nowe rozwiązanie pozwoli na rozstrzygnięcie 300-400 tys. spraw rocznie, a koszty jednego postępowania mają być ok. 75% niższe od kosztów standardowego postępowania. Dzięki elektronicznym formularzom wyeliminowane będzie niebezpieczeństwo powstania braków formalnych w pismach procesowych. Możliwa będzie również elektroniczna archiwizacja akt sądowych.

Choć decyzja posłów może cieszyć, to warto pamiętać, że w kwestii informatyzacji polskich sądów nadal wiele jest do zrobienia.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Gazeta Prawna