- Korzystaj z pakietu typu „internet security”, który łączy oprogramowanie antywirusowe, zaporę ogniową, technologię pozwalającą na wykrywanie i blokowanie zagrożeń sieciowych oraz mechanizm blokowania ataków poprzez luki w przeglądarce internetowej. Takie oprogramowanie pozwala na zwiększenie poziomu ochrony przed złośliwym kodem i innymi zagrożeniami w odróżnieniu od tradycyjnych programów antywirusowych.
- Regularnie aktualizuj wszystkie aplikacje zainstalowane w systemie, w szczególności zwracaj uwagę na programy najbardziej podatne na zagrożenia – np. pakiety biurowe, przeglądarki biurowe czy kodeki.
- Regularnie uaktualniaj także definicje wirusów. Dzięki temu możesz chronić swój komputer przed najnowszymi znanymi wirusami, które są rozprzestrzeniane w sieci. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie programu ochronnego, który automatycznie pobiera najnowsze definicje.
- Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacjami liter i cyfr – zarówno małych, jak i dużych. Hasła nie powinny składać się ze słów czy wyrazów, które mogłyby być łatwe do odgadnięcia, na przykład z imienia i daty urodzenia. Regularnie zmieniaj lub modyfikuj hasła do poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych czy systemu operacyjnego.
- Nie przeglądaj, nie otwieraj ani nie pracuj z żadnym załącznikiem przesłanym drogą e-mail, którego nie oczekiwałeś lub przeznaczenia którego nie jesteś pewien.
- Unikaj klikania na linki i załączniki w wiadomościach e-mail lub komunikatory internetowe. Tego typu wiadomości mogą narazić komputer na niepotrzebne ryzyko.
- Systematycznie sprawdzaj, czy twój system operacyjny może być podatny na zagrożenia. Możesz skorzystać z darmowego skanowania systemu poprzez Symantec Security Check pod adresem www.symantec.com/securitycheck.
- Zastosuj rozwiązania przeciwko zagrożeniom typu phishing, np. pasek narzędzi do przeglądarek internetowych. Nigdy nie ujawniaj poufnych danych osobistych lub finansowych, dopóki nie będziesz miał pewności, że prośba o podanie tych informacji pochodzi z legalnego, bezpiecznego źródła.
- Jeżeli korzystasz z bankowości online lub robisz zakupy w sklepach internetowych, wykonuj te czynności wyłącznie na własnym komputerze, nigdy na sprzęcie publicznym. Nie przechowuj haseł ani numerów kart bankowych w plikach na komputerze.
- Pamiętaj, że złośliwy kod może zostać zainstalowany na twoim komputerze automatycznie podczas przeglądania internetu czy pobierania z niego plików.
- Uważnie czytaj umowy licencyjne (EULA), zanim zaakceptujesz ich warunki. Niektóre zagrożenia bezpieczeństwa mogą zostać zainstalowane po tym, jak zaakceptujesz umowę.
- Uważaj na programy, które wyświetlają reklamy w interfejsie użytkownika. Wiele programów typu spyware/adware śledzi, w jaki sposób użytkownik reaguje na takie reklamy. Potraktuj obecność takich reklam jako ostrzeżenie – potencjalne zagrożenie typu spyware.
Firma Symantec jest patronem działu Bezpieczeństwo Dziennika Internautów