Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ponad 18 tys. zamkniętych aukcji z pirackimi programami

13-11-2008, 15:55

W pierwszej połowie 2008 r. na całym świecie zamknięto 18 314 aukcji internetowych - informuje Business Software Alliance (BSA) w najnowszym raporcie na temat zagrożeń związanych z piractwem internetowym. Na celowniku BSA znalazły się także sieci P2P oraz inne kanały dystrybucji danych w internecie.

BSA nasiliła w tym roku swoje działania, których celem jest ograniczenie rozmiarów rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania przez internet. Liczba podjętych w pierwszej połowie 2008 r. inicjatyw wzrosła trzykrotnie od 2007 r. i koncentrowała się głównie na walce z nielegalnym oprogramowaniem w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Za pośrednictwem zamkniętych aukcji (ponad 18 tys.) sprzedano (zapewne do czasu ich zamknięcia - red.)  45 000 kopii pirackiego oprogramowania. Wartość programów, którymi handlowano, oszacowano na 22 miliony USD - czytamy w komunikacie prasowym BSA.

Działania BSA dotyczą także innych obszarów internetu, m.in. dystrybucji nielegalnych kopii plików poprzez sieć P2P. Przedstawiciele organizacji informują, że w pierwszej połowie 2008 r. BSA skierowała 48 000 wezwań dotyczących wymiany plików BitTorrent przez 633 000 użytkowników. Organizacja szacuje, że osoby te wymieniały się plikami o łącznej wartości 525 milionów USD.

Warto zauważyć, że powyższe szacunki najprawdopodobniej zostały oparte na cenie rynkowej lub podanej przez producentów. BSA nie informuje, czy robiła badania, które potwierdziłyby, że wszystkie nielegalnie wymieniane i sprzedawane kopie, które zostały zidentyfikowane, w rzeczywistości znalazłyby nabywców w cenach, w których są oferowane przez producentów oraz legalnych pośredników.

Oprócz działań prawnych BSA prowadzi na całym świecie kampanie edukacyjne mające na celu podnoszenie świadomości internautów w zakresie zagrożeń związanych ze sprzedażą i nabyciem pirackich kopii oprogramowania w internecie. W Polsce na przełomie 2007 i 2008 r. BSA zorganizowała kampanię wraz z portalem Allegro.pl.

- W ramach kampanii przeprowadziliśmy ankietę, z której wynika, że aż 65% polskich internautów zetknęło się z podróbkami oprogramowania na aukcjach internetowych, mając pełną świadomość, że oferowane produkty są nielegalnego pochodzenia – komentuje Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce. - Ten wynik potwierdza skalę problemu, ale jednocześnie daje nadzieję, że internauci coraz mniej naiwnie podchodzą do ofert na aukcjach internetowych – dodaje Witucki. 

Raport BSA na temat zagrożeń związanych z piractwem komputerowym w internecie jest dostępny w całości na stronie www.bsa.org


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Firefox 3 i 2 po poprawkach

Źródło: BSAOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik