Pomóż w tłumaczeniu Definicji Wolności

14-02-2007, 21:10

Czy trafiając w Sieci na treści oznaczone jedną z dostępnych licencji jesteś w stanie odpowiedzieć, czy dane dzieło, utwór, przekaz jest naprawdę wolny? Zwykle można mieć co do tej "wolności" różne zastrzeżenia, co z kolei sprawia, że definicja tego słowa staje się niejasna. Dlatego też warto odnotować ukazanie się w Sieci stabilnej wersji 1.0 dokumentu o nazwie: Definition of Free Cultural Works.

Celem powstania Definicji Wolności jest zidentyfikowanie zespołu czynników, które mają umożliwić zakwalifikowanie danego dzieła lub utworu jako "wolne" - czytamy w FAQ tego projektu. Wolne, czyli wydawałoby się, że takie, do którego każdy ma swobodny dostęp, ma możliwość kopiowania oraz zmieniania w dowolnym celu.

Definicja wolności nie oznacza jednak braku ograniczeń, a jedynie określenie minimalnych standardów do opisu wolnych dóbr kultury, pomocnych np. przy klasyfikacji istniejących licencji.

Główne zastosowania Definicji Wolności, o których piszą jej inicjatorzyto, w wielkim skrócie:

  • ujednolicenie i dodanie przejrzystości coraz większym zasobom wolnych treści oraz towarzyszącym im ruchom wolnej ekspresji

  • zwiększenie efektywności komunikowania się z właścicielami praw autorskich


Strona z definicją dostępna jest pod adresem http://freedomdefined.org/. Na razie o Definicji Wolności można poczytać w języku angielskim, ale jak informuje Jarosław Lipszyc, polskie tłumaczenie zostało już rozpoczęte.

Zainteresowani pomocą w przekładzie Definicji Wolności na język polski powinni udać się na stronę http://freedomdefined.org/Definition/Pl

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag definicje
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy