Pomóż skazanemu za wpisy na Facebooku

10-12-2011, 19:57

Jabbar Savalan, 19-letni student historii z Azerbejdżanu, został skazany na karę dwóch i pół roku więzienia za pokojowe działania antyrządowe, w tym za umieszczanie komentarzy na Facebooku. Jest to jedna z osób, którym można pomóc podczas trwającego właśnie Maratonu Pisania Listów zorganizowanego przez Amnesty International.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Maratonu, Jabbar Savalan został aresztowany tuż po opublikowaniu na Facebooku artykułu krytykującego prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa (artykuł ukazał się wcześniej w jednej z tureckich gazet). Użył też swego profilu do rozpowszechnienia informacji o Dniu Gniewu (Day of Rage), zainspirowanego protestami na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Zatrzymanie studenta zwieńczyło skazanie go na karę dwóch i pół roku więzienia za... nielegalne posiadanie narkotyków na własny użytek. Policjanci mieli znaleźć 0,74 g marihuany w zewnętrznej kieszeni jego kurtki. Amnesty International uważa, że zarzuty kierowane pod adresem Jabbara Savalana zostały sfabrykowane (to nie pierwszy przypadek rzekomego znalezienia narkotyków u osób krytykujących rząd Azerbejdżanu). Według organizacji jest on tzw. więźniem sumienia, przetrzymywanym za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa.

Jak możesz pomóc?

W dniach 10-11 grudnia odbywa się organizowany już po raz dwunasty Maraton Pisania Listów. Przez 24 godziny non stop jego uczestnicy ręcznie piszą listy w obronie konkretnych osób, których prawa człowieka zostały złamane. Obok Jabbara Savalana znaleźli się wśród nich m.in. więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, Indonezyjczyk pozbawiony wolności za udział w pokojowym zgromadzeniu, dwie kobiety zgwałcone przez meksykańskich żołnierzy, którzy mimo upływu lat nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności, skazana na śmierć Jemenka i inni.

Jak zapewniają organizatorzy, co roku dzięki Maratonowi udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji co najmniej kilku osób. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby - mówi Natalia Olchawa, koordynatorka Maratonu Pisania Listów.

W ubiegłym roku w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano 145 tys. listów. Pomogły one m.in. dwóm azerbejdżańskich aktywistom, Eminowi Abdullajewowi (Milli) i Adnanowi Hajizade, których wcześniej skazano w nieuczciwym procesie za opublikowanie na YouTube filmu krytykującego władze, a przedstawiającego konferencję prasową osła.

Chcesz dołączyć do Maratonu? Na stronie Amnesty International znajdziesz zarówno opis sylwetek osób, w obronie których można pisać listy, jak i wykaz około 250 miejsc we wszystkich województwach, gdzie listy są pisane. Maraton zakończy się jutro o godz. 12, więc jest jeszcze trochę czasu. Dostępne są też szczegółowe wskazówki, jak napisać takie listy bez wychodzenia z domu, bo i w taki sposób można uczestniczyć w Maratonie.

Zobacz także: Amnesty TV - nowy środek do osiągnięcia starego celu (wideo)

Poniżej zamieszczamy natomiast wideo promujące tegoroczną akcję:


Następny artykuł » zamknij

Windows Phone gotowy na NFC


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.