Polskiej cyfryzacji bliżej do Rumunii niż do Unii, ale idziemy do przodu!

25-02-2015, 11:08

W unijnym rankingu cyfryzacji polska zajęła 6 miejsce... od końca. Mimo to w opublikowanych danych są pewne informacje, które powinny nas cieszyć.

Komisja Europejska opublikowała dane na temat poziomu "cyfryzacji" poszczególnych krajów. Jak ten poziom obliczono? Przy opracowywaniu "wskaźnika cyfryzacji", reprezentowanego w skali od 0 do 1, wykorzystano ponad 30 współczynników. Ponadto każdemu zbiorowi i podzbiorowi współczynników eksperci Komisji Europejskiej przypisali konkretną wagę. Przykładowo łączność, jak i umiejętności cyfrowe odpowiadają za 25 proc. wyniku ogółem. Integracja technologii cyfrowych stanowi 20 proc., a działaniom w internecie („korzystanie z internetu”), a także cyfrowym usługom publicznym przypisano wagę 15 proc. 

UE daleka od cyfrowej jednolitości

Wyniki poszczególnych państw pokazują nadal duże zróżnicowanie cyfryzacji w UE. Przykładowo w Danii wskaźnik cyfryzacji oceniono na 0,68, podczas gdy w Rumunii wynosi on 0,31. Polska znalazła się na 23 miejscu (na 28 państw). Wskaźnik cyfryzacji naszego kraju jest szacowany na 0,38, a więc bliżej nam do Rumunii niż do Danii czy nawet do unijnej średniej wynoszącej 0,47. 

Kraje, które wypadły gorzej niż Polska, to Węgry, Włochy, Grecja, Bułgaria i Rumunia. 

Poziom cyfryzacji państw UE

Przynajmniej idziemy do przodu!

Czy to jest powód, by narzekać? I tak, i nie. Nie jesteśmy cyfrową potęgą, ale też nigdy nią nie byliśmy. Warto natomiast zauważyć, że Polska ciągle konsekwentnie prze do przodu w dziedzinie cyfryzacji. Jeśli przyjrzymy się danym dotyczącym tylko naszego kraju, będziemy mieli pewne powody do zadowolenia. 

Dane dotyczące Polski prezentujemy szczegółowo w dokumencie pod tym tekstem. Czytając ten dokument, dowiemy się, że:

  • W zakresie łączności wyniki Polski uległy poprawie w porównaniu z poprzednim rokiem. Osiągając ogólny wynik na poziomie 0,46, Polska znalazła się na 21 miejscu wśród państw UE. Raport KE odnotowuje, że Polska ma słabe wyniki pod względem zasięgu i wykorzystania stacjonarnej łączności szerokopasmowej, ale jednak należy do krajów przodujących w zakresie wykorzystania usług mobilnej łączności szerokopasmowej.
  • Osiągając wynik 0,43 w zakresie kapitału ludzkiego (umiejętności cyfrowe), Polska plasuje się nadal na 22 miejscu w rankingu państw UE, choć jest to wynik nieco lepszy niż w poprzednim roku (0,41).
  • Jeśli chodzi o korzystanie z usług internetowych, wynik Polski to 0,36, a rok wcześniej było to 0,33.
  • W przypadku integracji technologii cyfrowych przez przedsiębiorstwa Polska osiąga wynik 0,21. Oznacza to wzrost z 0,19 w poprzednim roku. Trzeba tu odnotować, że właśnie w tym obszarze Polska wypada najgorzej. Szczególnie niskie są poziomy korzystania z chmury oraz sprzedaży transgranicznej (w obu przypadkach zajmujemy miejsce 27).
  • Jeśli chodzi o cyfrowe usługi publiczne, to z wynikiem 0,43 Polska plasuje się na 14 pozycji wśród krajów UE. Ogólnie rzecz biorąc, jest to współczynnik, w którym Polska wypada najlepiej pod względem wyniku i miejsca. Zdaniem KE rzeczą do nadrobienia w Polsce jest wprowadzenie e-usług w zakresie e-zdrowia. 

Więcej informacji o wynikach Polski znajdziecie w dokumencie poniżej. Nie trzeba tego dokumentu traktować wyłącznie jako symbolu klęski. Polska informatyzuje się coraz bardziej, a różnego rodzaju statystyki mogą pomóc w ustaleniu, co jest jeszcze do zrobienia. 

Poland Country Profile Native by Dziennik Internautów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy