Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polskiej cyfryzacji bliżej do Rumunii niż do Unii, ale idziemy do przodu!

25-02-2015, 11:08

W unijnym rankingu cyfryzacji polska zajęła 6 miejsce... od końca. Mimo to w opublikowanych danych są pewne informacje, które powinny nas cieszyć.

robot sprzątający

reklama


Komisja Europejska opublikowała dane na temat poziomu "cyfryzacji" poszczególnych krajów. Jak ten poziom obliczono? Przy opracowywaniu "wskaźnika cyfryzacji", reprezentowanego w skali od 0 do 1, wykorzystano ponad 30 współczynników. Ponadto każdemu zbiorowi i podzbiorowi współczynników eksperci Komisji Europejskiej przypisali konkretną wagę. Przykładowo łączność, jak i umiejętności cyfrowe odpowiadają za 25 proc. wyniku ogółem. Integracja technologii cyfrowych stanowi 20 proc., a działaniom w internecie („korzystanie z internetu”), a także cyfrowym usługom publicznym przypisano wagę 15 proc. 

UE daleka od cyfrowej jednolitości

Wyniki poszczególnych państw pokazują nadal duże zróżnicowanie cyfryzacji w UE. Przykładowo w Danii wskaźnik cyfryzacji oceniono na 0,68, podczas gdy w Rumunii wynosi on 0,31. Polska znalazła się na 23 miejscu (na 28 państw). Wskaźnik cyfryzacji naszego kraju jest szacowany na 0,38, a więc bliżej nam do Rumunii niż do Danii czy nawet do unijnej średniej wynoszącej 0,47. 

Kraje, które wypadły gorzej niż Polska, to Węgry, Włochy, Grecja, Bułgaria i Rumunia. 

Poziom cyfryzacji państw UE

Przynajmniej idziemy do przodu!

Czy to jest powód, by narzekać? I tak, i nie. Nie jesteśmy cyfrową potęgą, ale też nigdy nią nie byliśmy. Warto natomiast zauważyć, że Polska ciągle konsekwentnie prze do przodu w dziedzinie cyfryzacji. Jeśli przyjrzymy się danym dotyczącym tylko naszego kraju, będziemy mieli pewne powody do zadowolenia. 

Dane dotyczące Polski prezentujemy szczegółowo w dokumencie pod tym tekstem. Czytając ten dokument, dowiemy się, że:

  • W zakresie łączności wyniki Polski uległy poprawie w porównaniu z poprzednim rokiem. Osiągając ogólny wynik na poziomie 0,46, Polska znalazła się na 21 miejscu wśród państw UE. Raport KE odnotowuje, że Polska ma słabe wyniki pod względem zasięgu i wykorzystania stacjonarnej łączności szerokopasmowej, ale jednak należy do krajów przodujących w zakresie wykorzystania usług mobilnej łączności szerokopasmowej.
  • Osiągając wynik 0,43 w zakresie kapitału ludzkiego (umiejętności cyfrowe), Polska plasuje się nadal na 22 miejscu w rankingu państw UE, choć jest to wynik nieco lepszy niż w poprzednim roku (0,41).
  • Jeśli chodzi o korzystanie z usług internetowych, wynik Polski to 0,36, a rok wcześniej było to 0,33.
  • W przypadku integracji technologii cyfrowych przez przedsiębiorstwa Polska osiąga wynik 0,21. Oznacza to wzrost z 0,19 w poprzednim roku. Trzeba tu odnotować, że właśnie w tym obszarze Polska wypada najgorzej. Szczególnie niskie są poziomy korzystania z chmury oraz sprzedaży transgranicznej (w obu przypadkach zajmujemy miejsce 27).
  • Jeśli chodzi o cyfrowe usługi publiczne, to z wynikiem 0,43 Polska plasuje się na 14 pozycji wśród krajów UE. Ogólnie rzecz biorąc, jest to współczynnik, w którym Polska wypada najlepiej pod względem wyniku i miejsca. Zdaniem KE rzeczą do nadrobienia w Polsce jest wprowadzenie e-usług w zakresie e-zdrowia. 

Więcej informacji o wynikach Polski znajdziecie w dokumencie poniżej. Nie trzeba tego dokumentu traktować wyłącznie jako symbolu klęski. Polska informatyzuje się coraz bardziej, a różnego rodzaju statystyki mogą pomóc w ustaleniu, co jest jeszcze do zrobienia. 

Poland Country Profile Native by Dziennik Internautów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E