Polskie znaki w domenie .eu

EURid 17-01-2011, 16:57

Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości rejestrowania adresów internetowych z polskimi znakami diakrytycznymi. Od grudnia 2009 roku w domenie .eu, zarejestrowano prawie 3700 takich nazw.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Zarejestrowanie np. adresu www.sąd.eu nie stanowi już problemu. Od ponad roku używanie narodowych znaków diakrytycznych w nazwie strony internetowej umożliwia EURid - organizacja, która zarządza rejestracją domen .eu. W tym czasie zarejestrowano ponad 71 tys. takich adresów (tzw. domen IDN - z ang. Internationalized Domain Name), zaś w samej Polsce prawie 3,7 tys.

Największą popularnością adresy ze znakami narodowymi cieszą się w Niemczech (ok. 46 proc.) i w Czechach (ok. 15 proc.). Polska znajduje się w tym rankingu na 3 miejscu (ok. 5 proc. wszystkich rejestracji IDN dla domeny .eu), wyprzedzając Francję. Domeny IDN są popularne zwłaszcza wśród firm, które doceniają fakt, że nazwy te są intuicyjne i w sposób naturalny odnoszą się do poszukiwanego produktu czy usługi.

>> Czytaj także: Adresy .EU z ogonkami, po grecku, cyrylicą...

Spośród polskich liter za znakami diakrytycznymi, najczęściej wykorzystywaną w nazwach rejestrowanych domen była litera „ó” (używana prawie 1800 razy) oraz litera „ł” (która pojawiła się blisko 1300 razy). Najmniej popularna okazała się litera „ź”. 90 proc. wszystkich nazw ze znakami narodowymi IDN w adresie .eu to nazwy pisane w alfabecie łacińskim ze znakami diakrytycznymi, takimi jak np. ł, ś, ć, ą. Pozostałe 10 proc. jest niemal równo podzielone na litery alfabetu greckiego oraz cyrylicę - powiedziała Regina Fuchsova, Regional Manager EURid dla Europy Środkowej.

Liczba nazw ze znakami diakrytycznymi rośnie w tempie proporcjonalnym do rejestracji domen .eu. Nazwy te stanowią obecnie 2,3 proc. wszystkich rejestracji.

>> Czytaj także: Cztery pierwsze niełacińskie domeny zatwierdzone

Według raportu kwartalnego EURid z listopada 2010 domena europejska .eu utrzymała swoją 9 pozycje na liście 10 najpopularniejszych domen najwyższego poziomu na świecie. Liczba zarejestrowanych adresów na koniec 2010 roku wyniosła 3 mln 332 253 tys (oznacza to 6,0 proc. roczny wzrost rejestracji). Największy udział domena .eu ma na rynku niemieckim, gdzie we wrześniu 2010 roku sprzedano milionową domenę (przy rocznym wzroście 8,9 proc.). Dynamiczny rozwój przeżywa także w krajach nadbałtyckich (blisko 40-proc. wzrost w Estonii oraz na Litwie w 2010 roku).

W Polsce liczba rejestracji domen .eu wzrosła w ubiegłym roku o ponad 14,4 proc. (oznacza to 25 tys. nowych domen), co plasuje polski rynek na drugim miejscu w Europie pod względem dynamiki wzrostu (po Niemczech, a przed Włochami). W sumie w Polsce zarejestrowano już ponad 200 tys. domen .eu. Daje to nam 5 miejsce wśród krajów Unii (tuż za Francją).

 

EURid jest organizacją non-profit wybraną przez Komisję Europejską do zarządzania procesem rejestracji domen najwyższego poziomu .eu. EURid współpracuje z ponad 850 akredytowanymi rejestratorami i zapewnia obsługę w 23 językach urzędowych UE. Ma swoją siedzibę w Brukseli (Belgia) oraz biura regionalne w Pradze, Pizie i Sztokholmie. Więcej informacji na www.eurid.euSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag EurIDtag domeny polskietag domenytag .eu
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.