Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polskie władze też inwigilują. Pobierz darmowy przewodnik, by wiedzieć jak!

05-03-2014, 15:30

Polskie firmy telekomunikacyjne muszą przechowywać informacje o Twoich połączeniach i mogą je udostępnić służbom z byle powodu. Ile to kosztuje? Dlaczego zagraża Twojej prywatności? Odpowiedzi znajdziesz w bezpłatnym przewodniku pt. Telefoniczna kopalnia informacji.

robot sprzątający

reklama


Dziennik Internautów dość często porusza temat retencji danych, czyli zachowywania informacji o naszych połączeniach telekomunikacyjnych, aby służby mogły mieć do nich dostęp. Retencja danych w Polsce jest dość kłopotliwa i niedaleko odbiega od niektórych programów NSA, które tak oburzały opinię publiczną po wycieku Snowdena.

Oczywiście Dziennik Internautów może opisywać te zjawiska w bieżących wiadomościach. Wiemy jednak, że część Czytelników czuje potrzebę uporządkowania swojej wiedzy na temat retencji danych. Możemy im polecić świeżą publikację.

Telefoniczna kopalnia informacji - przewodnik do pobrania

Tą publikacją jest bezpłatny przewodnik pt. Telefoniczna kopalnia informacji, który został przygotowany przez Fundację Panoptykon. Przewodnik jest dostępny w skróconej wersji internetowej, którą można czytać, przewijając, klikając w strzałki i rozwijając dodatkowe treści. Są również dostępne wersje PDF, EPUB i MOBI.

Autorami publikacji są Wojciech Klicki, Anna Obem i Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.

zzrzut

Z przewodnika dowiecie się m.in. jakie były przyczyny i okoliczności stworzenia tzw. dyrektywy retencyjnej w UE, a także jak niektóre państwa członkowskie uznały ją za naruszenie ich konstytucji. Co chyba najważniejsze, można się dowiedzieć jak wygląda w Polsce "praktyka retencyjna" tj. jaka może być skala zjawiska, jakie są warunki dostępu do danych i jakie są najważniejsze związane z tym problemy.

Sonda
Jak oceniasz swoją wiedzę o retencji danych?
  • wiem bardzo dużo
  • wiem tylko trochę
  • nic nie wiem
wyniki  komentarze

Niektóre informacji z przewodnika mogą nas zaskoczyć. Przywykliśmy do myślenia o tym, że "retencja danych" to część naszej rzeczywistości, ale rzadko myślimy o jej kosztach idących w dziesiątki milionów złotych rocznie! Rzadko też myślimy o alternatywach dla retencji danych, a alternatywa istnieje. Jaka? O tym dowiecie się z przewodnika.

Dziennik Internautów opisywał wcześniej dwa inne przewodniki Panoptykonu, z których pierwszy dotyczył spornych informacji w internecie, a drugi monitoringu wizyjnego. Te przewodniki mają pomóc w zrozumieniu problemów związanych z naszym prawem do prywatności i wolności słowa w społeczeństwie cyfrowym. O tych problemach zazwyczaj wolimy nie myśleć. Optymistycznie zakładamy, że przecież te prawa nie są zagrożone. A może jednak?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *