Polskie uczelnie przystanią dla piratów

14-05-2009, 16:38

Trzy polskie uczelnie znalazły się w pierwszej dziesiątce uczelni, których studenci najczęściej łamią prawa autorskie. Na liście nie pojawiły się za to ośrodki akademickie, na które w latach 2007-2008 policja przeprowadziła naloty, które odbiły się głośnym echem w środowisku studenckim. Ranking sporządzony został na podstawie raportu firmy BayTSP.

Badania firmy BayTSP opublikowane w tym tygodniu przedstawiają, w jaki sposób piractwo w internecie rozkłada się na używane medium czy kraje.

Raport zawiera również informacje o piractwie na uczelniach wyższych. Najwięcej studentów naruszających - według BayTSP - prawa autorskie studiuje na University of Botswana. W czołówce znajdują się 4 uniwersytety z Grecji i aż trzy uczelnie z Polski.

Uczelnie wyższe, których studenci najczęściej naruszają prawa autorskie
fot. TorrentFreak za BayTSP - Uczelnie wyższe, których studenci najczęściej naruszają prawa autorskie
Zapewne zainteresuje polskich internautów, że 6, 7 i 8 miejsca zajmują kolejno Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy z Bydgoszczy oraz Politechnika Śląska.

Daleko w tyle za europejskimi uczelniami uplasowały się szkoły wyższe z USA, wśród których pierwsze miejsce zajmuje słynne Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Stróże prawa w Polsce zdają sobie sprawę z tego, że ośrodki akademickie są dużymi ośrodkami piractwa. W ubiegłych latach Policja przeprowadziła głośne w środowisku studentów i nie tylko naloty na akademiki w kilku polskich miastach. Największym echem odbiły się niezapowiedziane wizyty policjantów w akademikach Politechniki Gdańskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Koszalińskiej oraz Politechniki Wrocławskiej. Żadna z powyższych uczelni nie znalazła się w raporcie BayTSP, co może świadczyć o skuteczności akcji stróżów prawa.


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rankingitag p2ptag nalotytag bittorrenttag bayTSP
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031