Polskie startupy wśród finalistów Mini SeedCampa

19-03-2009, 20:48

Dwa zespoły z Polski i po jednym z Węgier i Litwy zwyciężyły Mini SeedCampa. Nadal jednak każdy z 20 projektów ma szansę pojechać do Wielkiej Brytanii, by powalczyć o główną nagrodę. Zwycięzcy SeedCamp Week w Londynie otrzymają kwartalne wsparcie specjalistów z całego świata i zastrzyk finansowy w postaci 50 tys. euro. Dziennik Internautów wybrał się do siedziby Agory, by sporządzić relację ze spotkania.

HumanWay - aplikacja do zarządzania rekrutacją
fot. - HumanWay - aplikacja do zarządzania rekrutacją
20 startupów z Polski, Węgier, Litwy i Ukrainy wraz z 60 mentorami z Europy dyskutowało w środę, w siedzibie Agory, w Warszawie o projektach internetowych oraz ich szansach na sukces w dobie kryzysu gospodarczego. Podczas imprezy wybrano także najlepsze młode startupy tego regionu Europy.

 W gronie zwycięzców znalazły się:

  • SkryBot - jeden ze zwycięskich projektów
    fot. - SkryBot - jeden ze zwycięskich projektów
    Humanway.pl - polska aplikacja do zarządzania rekrutacją.
  • Skrybot.pl - program przetwarzający mowę na tekst pisany. Startup specjalizuje się w przepisywaniu i odszumianiu nagrań, kopiowaniu ich oraz masteringu. Ponadto serwis oferuje wykonywanie protokołów z konferencji.
  • Joobili.com - węgierski planer wakacji, w którym określamy datę naszej podróży, a serwis pomaga zaplanować podróż tak, abyśmy mogli uczestniczyć w ciekawszych wydarzeniach, które będą się odbyć w rejonie naszego pobytu.
  • MyPolitIQ.eu - litewski serwis dla polityków i wyborców. Witryna ta powstała by "dostarczać wiedzę o europejczykach w przyjazny ludziom sposób" - wyjaśniają autorzy startupu.

Oprócz walki o główną nagrodę uczestnicy spotkania mają szansę zainteresować inwestorów i zdobyć środki niezbędne do rozwoju projektów.

O cechy, jakimi powinien odznaczać się zwycięski projekt, Dziennik Internautów spytał znanych blogerów, Artura Kurasińskiego oraz Grzegorza Marczaka. "Podobały mi się pomysły, które miały dobrze zaprezentowany model biznesowy. Szczególnie, że jesteśmy na imprezie, na której próbujemy wywalczyć dla nas dobrych inwestorów" - powiedział Kurasiński. "Warto pokazać realny i działający produkt, a nie coś, co jest w planach" - dodaje Marczak.

SeedCamp - sala konferencyjna
fot. - SeedCamp - sala konferencyjna
Warszawskie spotkanie startupów rozpoczęły pięciominutowe prezentacje projektów zakwalifikowanych do Mini SeedCampu. Wśród nich znalazło się 14 serwisów i aplikacji z Polski, cztery z Litwy, a także po jednym z Ukrainy i Węgier. Po prezentacjach przyszedł czas na rozmowy panelowe, których głównym tematem było finansowanie startupów i ich sukces komercyjny.

Uczestnicy imprezy, poza możliwością zdobycia wsparcia finansowego, oczekiwali także pomocy merytorycznej ekspertów w obszarze nowych technologii.

Mentorzy SeedCamp
fot. - Mentorzy SeedCamp
"Mini Seedcamp, a szczególnie sesje mentorskie były dla nas potężnym zastrzykiem wiedzy i doświadczenia" – mówi Marek Jankowski z zespołu Timecampu, aplikacji podnoszącej produktywność pracowników. "Odzew i porady bardziej doświadczonych specjalistów branży IT sprawiły, że poznaliśmy ścieżki rozwoju naszego startupu, których wcześniej w ogóle nie braliśmy pod uwagę" - dodaje Jankowski.

W popołudniowej części imprezy zespoły uczestniczyły w zamkniętych sesjach mentorskich. Podczas ich trwania mogły dowiedzieć się, jakie zalety i wady w ich projektach widzą mentorzy oraz posłuchać licznych porad i wskazówek. Wśród mentorów byli m.in. Łukasz Wejchert – Prezes Zarządu spółki Grupa Onet.pl SA, Michał Brański – jeden z twórców o2.pl, Michał Kreczmar – Dyrektor ds. Serwisów Biznesowych i Technologicznych Agora SA czy Art Leyzerovich – Senior Product Manager w Google i Saul Klein – założyciel SeedCampa.

Joobili.com - jeden ze zwycieskich startupów
fot. - Joobili.com - jeden ze zwycieskich startupów
"W Dolinie Krzemowej, gdzie wcześniej mieszkałem, startupy mogą liczyć na bardzo dużą pomoc ze strony specjalistów i inwestorów. W Europie tak niestety nie jest, ale inicjatywy takie jak Seedcamp zmieniają ten stan rzeczy – powiedział Jared Salter ze zwycięskiego zespołu Joobili.com, pochodzącego z Węgier. – Dotychczas doskonaliliśmy sam serwis, teraz m.in. poprzez uczestnictwo w takich imprezach chcemy, by poznała go cała Europa".

od prawej: Reshma Sohoni, Dyrektor Generalny Seedcamp i Daniel Kotowski, redaktor DI
fot. - od prawej: Reshma Sohoni, Dyrektor Generalny Seedcamp i Daniel Kotowski, redaktor DI
Zdaniem Reshmy Sohoni, Dyrektora Generalnego SeedCamp "zwycięskie projekty odznaczają się trzema cechami. Po pierwsze, reprezentują ciekawe idee, po drugie mają one możliwość przedostania się poza rynek lokalny, po trzecie mogą odnieść sukces komercyjny".

Kolejne imprezy z cyklu Mini Seedcamp odbędą się w Londynie, Helsingborgu, Ljublanie i Berlinie. Ich zwieńczeniem będzie we wrześniu br. Seedcamp Week w stolicy Wielkiej Brytanii, podczas którego uczestnicy będą walczyć o trzymiesięczną pomoc specjalistów i 50 tys. euro dofinansowania.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Warszawatag startupytag seedcamptag Mini SeedCamp
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031