Polskie media online przejęte losem Gruzji

15-08-2008, 11:53

W ciągu ostatnich kilku dni polskie media online poświęcały konfliktowi rosyjsko-gruzińskiemu proporcjonalnie znacznie więcej uwagi niż media obcojęzyczne - wynika z raportu NewsPoint dotyczącego publikacji, jakie ukazywały się w dniach 4-13 sierpnia.

W ciągu mijających 8 dni w polskich serwisach internetowych napisano o Gruzji 5068 razy, jednak do 7 sierpnia, czyli do dnia wybuchu wojny w internecie pojawiały się nieliczne informacje na temat Gruzji i regionu kaukaskiego. W polskich mediach internetowych od 4 do 6 sierpnia na temat tego kraju pisano zaledwie 46 razy. W dniu gwałtownej eskalacji konfliktu polskie serwisy internetowe napisały o Gruzji już 152 razy.

Do 12 sierpnia (dnia, w którym Rosja ogłosiła zawieszenie broni), liczba informacji w polskich mediach internetowych stale rosła. Najwięcej artykułów na temat konfliktu w krajowych serwisach pojawiło się 11 sierpnia, kiedy głównymi wątkami były: zamiar wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, groźby Rosji wobec Polski, zbombardowanie i zajęcie miasta Gori przez Rosjan a także ewakuacja Polaków z zaatakowanego regionu.

Ogółem w tym dniu w polskich mediach online pojawiło się 1192 publikacji na temat Gruzji. Od 12 sierpnia, czyli dnia, w którym Rosjanie zadeklarowali wycofanie swoich sił zbrojnych, liczba artykułów zaczęła maleć.

:[IMG-70a91]:

Zagraniczne serwisy internetowe poświęcają konfliktowi rosyjsko-gruzińskiemu stosunkowo znacznie mniej atencji niż polskie media. W analizowanych przez NewsPoint portalach anglojęzycznych pojawiło się tylko 2 razy więcej publikacji (10478) niż w samych serwisach polskich. Dysproporcja ta - zdaniem autorów raportu - uwidacznia sympatię oraz poczucie solidarności Polaków z Gruzinami w obliczu konfliktu z Rosją.

Zestawienie przygotowano przy wykorzystaniu usługi monitorowania internetu NewsPoint. Artykuły do analizy ilościowej były wyszukiwane z zastosowaniem Wyszukiwania Inteligentnego dla haseł związanych z całym regionem kaukaskim, przy automatycznym odfiltrowaniu fałszywych dopasowań (np. słowo "Georgia" użyte jako nazwa stanu w USA lub imię). Analizie poddano artykuły z okresu 4 -13 sierpnia 2008 r.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: NetSprint
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag NewsPointtag monitoring mediówtag konfliktytag Gruzja
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy