Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polskie firmy straciły 1,7 mln zł na piractwie

28-03-2012, 09:10

Polscy przedsiębiorcy zapłacili 1,7 mln zł tytułem odszkodowań oraz w ramach tzw. legalizacji, czyli nabycia legalnego oprogramowania – wynika z danych BSA. Najwyższa ugoda zawarta w 2011 r. w Polsce opiewała na kwotę ponad 300 tys. zł.

W całym regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) BSA przeprowadziło łącznie w 2011 r. 2277 działań, co stanowi 30-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2010 (1744 działań). Zawartych zostało 478 ugód (z czego w Polsce 126), na mocy których przedsiębiorcy ponieśli łącznie koszt blisko 16 mln dol., w tym ponad 9 mln dol. tytułem odszkodowań oraz blisko 7 mln dol. w ramach kosztów nabycia legalnego oprogramowania.

Czytaj też: Jak SOPA może pomóc przemysłowi P2P?

- Działania BSA w Polsce są coraz bardziej skuteczne. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy ponad trzykrotnie więcej działań prawnych wobec nieuczciwych przedsiębiorców niż w 2010, a wysokość odszkodowań wzrosła o 34%. Polscy przedsiębiorcy powinni więc szczególnie ostrożnie rozważyć, czy ryzyko korzystania z nielegalnego oprogramowania nie jest zbyt duże - komentuje Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce.

Zdaniem przewodniczącego lokalnego komitetu BSA, Krzysztofa Janiszewskiego, w tym roku można się spodziewać kolejnych działań antypirackich. Niedawno zakończyła się kampania telewizyjna informująca o możliwości zgłaszania BSA przypadków piractwa komputerowego.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data