Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polski rynek crowdfundingowy pracuje nad samoregulacją

13-08-2019, 13:37

Crowdfunding - coraz popularniejsze wśród Polaków finansowanie społecznościowe - nie doczekał się jeszcze w Polsce konkretnej regulacji prawnej, więc jest regulowany przez przepisy różnych aktów prawnych. To rodzi wątpliwości interpretacyjne. To może się zmienić - nad kodeksem dobrych praktyk pracuje sam sektor.

Polacy chętnie angażują się we wspieranie przez internet projektów indywidualnych, biznesowych czy akcji charytatywnych. Popularność tego zjawiska sprawia też, że coraz głośniej mówi się o zasadach działania platform finansowania społecznościowego. Dostrzega to także Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) – organizacja zrzeszająca przedstawicieli ośmiu sektorów rynku finansowego, w tym platformy crowdfundingowe. Organizacja pracuje nad pierwszymi w Polsce Zasadami Dobrych Praktyk Operatorów Platform Crowdfundingowych.

Co będzie w Zasadach Dobrych Praktyk?

Dokument ma docelowo składać się z części ogólnej, tj. podstawowych zasad działania operatorów platform crowdfundingowych, znajdujących zastosowanie we wszystkich modelach finansowania społecznościowego oraz części szczegółowej – odnoszącej się do operatorów poszczególnych modeli crowdfundingu, tj. crowdfundingu donacyjnego i opartego na nagrodach, pożyczkowego, a także inwestycyjnego (tzw. crowdfundingu udziałowego, crowdinvestingu). Zasady mają na celu ujednolicenie praktyk biznesowych całego rynku finansowania społecznościowego, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestników.

Po co własny dokument branżowy?

Jak wyjaśniają przedstawiciele KPF, taka samoregulacja jest potrzebna. Choć Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie europejskich dostawców usług w zakresie finansowania społecznościowego, dotyczy on tylko przedsiębiorstw i obejmuje tylko crowdfunding pożyczkowy oraz inwestycyjny. Natomiast Zasady Dobrych Praktyk będą dotyczyć dodatkowo także crowdfundingu donacyjnego i opartego na nagrodach, dla firm i konsumentów.

Dlatego w skład zespołu pracującego nad samoregulacją wchodzą zatem przedstawiciele każdego z modeli crowdfundingu: PolakPotrafi.pl, Finansowo.pl, Emonero.pl, Finamika.pl, Beesfund.com, Mintos czy Crowdway, specjalizująca się w crowdfundingu inwestycyjnym.

Celem zespołu jest zapewnienie najwyższych standardów obsługi użytkowników platform crowdfundingowych, tj. transparentności działania platform, odpowiedniej weryfikacji tożsamości i wiarygodności platform, a także jednolitych zasad dotyczących zarządzania konfliktem interesów, reklamy oraz rozpatrywania reklamacji.

Projekt Zasad Dobrych Praktyk Operatorów Platform Crowdfundingowych został już skonsultowany z szerokim gronem interesariuszy, w tym z administracją publiczną. Wszyscy mówią "tak" - wierzą w poprawę sytuacji na rynku, kiedy niepewność prawna zostanie zmniejszona.

Źródło: Crowd Ventures sp. z o.o., Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031