Polski rynek crowdfundingowy pracuje nad samoregulacją

13-08-2019, 13:37

Crowdfunding - coraz popularniejsze wśród Polaków finansowanie społecznościowe - nie doczekał się jeszcze w Polsce konkretnej regulacji prawnej, więc jest regulowany przez przepisy różnych aktów prawnych. To rodzi wątpliwości interpretacyjne. To może się zmienić - nad kodeksem dobrych praktyk pracuje sam sektor.

Polacy chętnie angażują się we wspieranie przez internet projektów indywidualnych, biznesowych czy akcji charytatywnych. Popularność tego zjawiska sprawia też, że coraz głośniej mówi się o zasadach działania platform finansowania społecznościowego. Dostrzega to także Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) – organizacja zrzeszająca przedstawicieli ośmiu sektorów rynku finansowego, w tym platformy crowdfundingowe. Organizacja pracuje nad pierwszymi w Polsce Zasadami Dobrych Praktyk Operatorów Platform Crowdfundingowych.

Co będzie w Zasadach Dobrych Praktyk?

Dokument ma docelowo składać się z części ogólnej, tj. podstawowych zasad działania operatorów platform crowdfundingowych, znajdujących zastosowanie we wszystkich modelach finansowania społecznościowego oraz części szczegółowej – odnoszącej się do operatorów poszczególnych modeli crowdfundingu, tj. crowdfundingu donacyjnego i opartego na nagrodach, pożyczkowego, a także inwestycyjnego (tzw. crowdfundingu udziałowego, crowdinvestingu). Zasady mają na celu ujednolicenie praktyk biznesowych całego rynku finansowania społecznościowego, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestników.

Po co własny dokument branżowy?

Jak wyjaśniają przedstawiciele KPF, taka samoregulacja jest potrzebna. Choć Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie europejskich dostawców usług w zakresie finansowania społecznościowego, dotyczy on tylko przedsiębiorstw i obejmuje tylko crowdfunding pożyczkowy oraz inwestycyjny. Natomiast Zasady Dobrych Praktyk będą dotyczyć dodatkowo także crowdfundingu donacyjnego i opartego na nagrodach, dla firm i konsumentów.

Dlatego w skład zespołu pracującego nad samoregulacją wchodzą zatem przedstawiciele każdego z modeli crowdfundingu: PolakPotrafi.pl, Finansowo.pl, Emonero.pl, Finamika.pl, Beesfund.com, Mintos czy Crowdway, specjalizująca się w crowdfundingu inwestycyjnym.

Celem zespołu jest zapewnienie najwyższych standardów obsługi użytkowników platform crowdfundingowych, tj. transparentności działania platform, odpowiedniej weryfikacji tożsamości i wiarygodności platform, a także jednolitych zasad dotyczących zarządzania konfliktem interesów, reklamy oraz rozpatrywania reklamacji.

Projekt Zasad Dobrych Praktyk Operatorów Platform Crowdfundingowych został już skonsultowany z szerokim gronem interesariuszy, w tym z administracją publiczną. Wszyscy mówią "tak" - wierzą w poprawę sytuacji na rynku, kiedy niepewność prawna zostanie zmniejszona.

Źródło: Crowd Ventures sp. z o.o., Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31