Dokładnie 10 lat temu powstała polska edycja Wikipedii. Jest największa spośród Wikipedii w językach słowiańskich. Warto przypomnieć o urodzinach tego projektu, bo ma on w sobie to, co w internecie jest najlepsze. Ludzie robią coś wielkiego tylko po to, by podzielić się informacją z innymi.
Na początku tego roku wspominaliśmy o 10-leciu Wikipedii. Dziś swoje urodziny obchodzi polska edycja tej wolnej encyklopedii internetowej.
Polski projekt był dziełem lekarza Krzysztowa Jasiutowicza (znanego jako Kpjas) i fizyka Pawła Jochyma (znany jako Ptj). Początkowo polska Wikipedia była samodzielnym projektem o nazwie Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Do międzynarodowej Wikipedii przyłączyła się w roku 2002.
Już w roku 2005 polska Wikipedia wyprzedziła szwedzką wersję Wikipedii i tym samym znalazła się na szóstym miejscu wśród największych wersji Wikipedii. Kilka dni później znalazła się na piątym miejscu, wyprzedzając wersje włoską. W roku 2006 wyprzedziła wersję japońską i znalazła się na miejscu czwartym, na którym utrzymywała się do maja 2011 r. Obecnie polska Wikipedia liczy ponad 800 tys. artykułów. Jest dostępna w internecie, ale była wydawana także na płytach DVD.
Polska Wikipedia jest czasem krytykowana za nieprofesjonalny język czy brak obiektywizmu. Jej cechą jest stosunkowo niski wskaźnik głębokości, czyli niska liczba edycji wykonanych w jednym artykule. Na tę krytykę trzeba jednak patrzeć przez pryzmat niewątpliwego sukcesu, jaki ten projekt odniósł w naszym kraju.
Polscy internauci chętnie do Wikipedii zaglądają i wielu z nich traktuje ją jako źródło wiarygodne. Nierzadko szukanie wiedzy na dany temat zaczyna się od przeglądania tej encyklopedii. To sprawia, że wiele osób zastanawia się nad wpływem Wikipedii na poziom wiedzy i opinie internautów.
Dziennik Internautów wspominał, że oficjalne obchody jubileuszu Wikipedii miały miejsce w Poznaniu, w czasie minionego weekendu. Wykłady zostały zarejestrowane. Organizatorzy zapowiedzieli, że filmy z wystąpieniami zostaną opublikowane w internecie i będą objęte licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 (CC-BY 3.0). Ponadto nagrania wykładów i dyskusji również zostaną opublikowane. Część nagrań audio jest już dostępna.
Urodziny Wikipedii to dobra okazja, aby przypomnieć, że internet to nie tylko usługi, e-biznes, inwestycje, startupy, monetyzacja itd. Wikipedia jest przecież jedną z największych stron w internecie, a nie stoi za nią żaden inwestor obliczający, jakie zyski może osiągnąć w przyszłości. Wymagania stawiane Wikipedii są coraz większe, a na jej stronie wciąż nie widzimy reklam.
Wikipedia rozwija się, bo wielu ludzi chce pozostawić w sieci coś dla innych. Nie jest to całkiem bezinteresowne. Niektórzy uczestniczą w projekcie, aby czegoś się nauczyć. Inni mogą odczuwać potrzebę edukowania innych albo uwiecznienia w cyfrowej formie jakiegoś fragmentu ludzkiej wiedzy lub myśli, która wydaje im się szczególnie ważna. Takie pobudki przyczyniają się jednak do zachowania czegoś bardzo cennego i nie chodzi tu tylko o zgromadzone w Wikipedii artykuły.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|