Polska w czołówce rankingu komputerów-zombie

16-10-2008, 12:42

Według październikowego raportu „The State of Spam” firmy Symantec, Polska jest w czołówce krajów z największą liczbą aktywnych komputerów-zombie. Wyprzedza nas jedynie 8 państw.

Pierwsza dziesiętka krajów z komputerami-zombie wg Symantec
fot. DI - Pierwsza dziesiętka krajów z komputerami-zombie wg Symantec
Terminem „zombie” określa się komputer, który wykonuje polecenia cyberprzestępców bez wiedzy ich właścicieli i jest wykorzystywany do nielegalnych celów – choćby do dystrybucji spamu czy przechowywania internetowych stron reklamowych, czasami także do przeprowadzania ataków.

Z najnowszych badań firmy Symantec, przeprowadzonych we wrześniu br., wynika, że 4% wszystkich komputerów-zombie podłączonych do internetu w tym miesiącu pochodziło z Polski. Największą ilość „zombie” zarejestrowano w tym czasie w Turcji (12%), Brazylii (9%) oraz Rosji (8%).

Tematyka spamu - wrzesień 2008, źródło: Symantec
fot. DI - Tematyka spamu - wrzesień 2008, źródło: Symantec
Cyberprzestępcy coraz chętniej korzystają z przechwyconych komputerów do wysyłania przede wszystkim niechcianych wiadomości. Od sierpnia do września br. odnotowano wzrost aż o 101% w ilości aktywnych komputerów-zombie rozsyłających spam. Według Symanteca we wrześniu 2008 r. spam osiągnął poziom 78% wszystkich wysyłanych wiadomości (80% miesiąc wcześniej).

W poprzednim miesiącu eksperci z firmy Symantec zaobserwowali również większą ilość spamu ze złośliwym oprogramowaniem – ukrytego w kodzie źródłowym wiadomości lub w postaci załączników. O ile zainfekowane maile stanowią nadal niewielki procent całego spamu, to znacząca jest już dynamika wzrostu. Od czerwca do września 2008 r. procent złośliwego oprogramowania wykrytego w wiadomościach elektronicznych zwiększył się dwunastokrotnie.

- Wyniki najnowszego raportu o spamie wskazują na coraz agresywniejsze wykorzystywanie destrukcyjnych narzędzi przez cyberprzestępców do rozsyłania spamu – wyjaśnia Andrzej Kontkiewicz z firmy Symantec Polska. – Użytkownicy muszą być ostrożni, szczególnie w przypadku maili pochodzących od nieznanych osób i zawierających dziwne treści. Takie wiadomości najlepiej od razu kasować i absolutnie nie otwierać załączników z plikami typu RAR czy ZIP.

Najczęściej wykrywane we wrześniu próbki złośliwego kodu w spamie to różne odmiany koni trojańskich (łącznie 13,4%), Downloader (program, który ściąga na komputer dodatkowe złośliwe oprogramowanie; łącznie 11,8%) i Infostealer (koń trojański wykradający dane dotyczące bankowości internetowej, np. loginy i hasła, zawartość formularzy na stronach WWW; łącznie 11.1%).

Pół roku temu, w podobnym badaniu przeprowadzonym przez G DATA SecurityLabs nasz kraj także znalazł się w samej czołówce. Warto również odnotować, że od kilku lat Polska jest stałym gościem w rankingu tzw. "Parszywej dwunastki spamerów" opracowywanym przez firmę Sophos.

Szczegóły z wrześniowego badania znajdziecie w raporcie The State of Spam 10.2008 przygotowanym przez firmę Symantec.


Źródło: Symantec
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zombietag The State of Spamtag Symantectag spamtag raporty
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031