Polska nie zdąży z budową szybkiej sieci? Unia może zabrać pieniądze

PAP 17-01-2012, 10:12

Resort rozwoju regionalnego pogania marszałków pięciu wschodnich województw w sprawie budowy szerokopasmowego internetu. Większość projektu dofinansuje Unia, chyba że inwestycja się opóźni - wtedy Bruksela nie da ani eurocenta.

Na terenie wschodniego makroregionu (w skład którego wchodzą województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) ma powstać sieć, która zapewni dostęp do szybkiego internetu. Obejmie ona zasięgiem 100 tys. km2 i około 8 mln mieszkańców oraz 300 tys. przedsiębiorców. Tak dużego przedsięwzięcia telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej jeszcze nie realizowano - podaje "Rzeczpospolita".

Niestety, projekt wart prawie 1,5 mld zł, z czego 1 mld zł wykłada Unia Europejska, jest bardzo opóźniony. Komisja Europejska zgodę na jego realizację wydała dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Jak przyznają wszyscy zaangażowani w inwestycję, jej harmonogram jest już na granicy wykonalności.

Czytaj więcej: Jest zgoda na podłączenie Polski Wschodniej do sieci za 1,4 mld zł

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości mobilizują marszałków, aby przyspieszyli prace. Marszałkowie odpowiadają, że opóźnienie nie wynika z ich opieszałości. Po prostu bardzo późno otrzymaliśmy niezbędne dokumenty z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - tłumaczy Jacek Protas, marszałek warmińsko-mazurski.

Pamiętajmy, że to pionierska inwestycja o wielkiej skali. Mimo to jej ukończenie jest realne z zachowaniem terminów, chyba że Ministerstwo Finansów wprowadzi dalsze ograniczenie dotyczące deficytów samorządów. Wtedy ten i inne ważne projekty infrastrukturalne mogą zostać niezrealizowane - wskazuje inne zagrożenie Protas.

Czytaj także: Za cztery lata cała Polska będzie online


Źródło: PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930