Polscy e-przedsiębiorcy powalczą o swoje? Rusza Krajowa Izba Gospodarki Cyfrowej

12-11-2012, 12:06

Opodatkujmy internet, by ratować starocie! Takie i jeszcze gorsze pomysły rzucają politycy i nie zawsze znajdzie się ktoś, kto wyjaśni, dlaczego to niemądre. Przed weekendem powstała Krajowa Izba Gospodarki Cyfrowej (KIGC), która może być istotnym głosem w dyskusjach o podobnych problemach.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W ubiegły czwartek odbyło się walne zgromadzenie założycielskie, w czasie którego doszło do powołania Krajowej Izby Gospodarki Cyfrowej (KIGC). Nowa Izba została powołana przez 154 instytucje i podmioty gospodarcze, a ideą jej powołania była m.in. chęć reprezentowania i wspierania interesów gospodarczych firm związanych z rynkiem e-gospodarki.

Nowa Izba wywodzi się wprost z Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Przewodniczącym Rady Izby został Andrzej Arendarski - Prezes KIG, a Prezesem Zarządu Jacek Czech – Zastępca Sekretarza Generalnego KIG. W ciągu 7 dni od Walnego Zgromadzenia Założycielskiego powinna zostać dokonana rejestracja nowej Izby w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Głos e-przedsiębiorców

W Polsce jest już kilka organizacji branżowych, które mogą reprezentować e-przedsiębiorców. Nie są one jednak w 100% nastawione na występowanie w ich interesach.

Jest przykładowo Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), która zajmuje się zagadnieniami e-gospodarki, ale reprezentuje także telekomy. Zagadnieniami związanymi z e-gospodarką zajmują się też stowarzyszenia (np. Polskie Towarzystwo Informatyczne, ISOC Polska) albo fundacje (np. ePaństwo). Nie można jednak powiedzieć, aby były to podmioty reprezentujące interesy e-przedsiębiorców.

zdjęcie

Szczególne problemy e-gospodarki

Do tej pory Krajowa Izba Gospodarcza występowała w imieniu e-przedsiębiorców i nadal mogłaby to robić bez wyodrębniania nowego podmiotu. Najwyraźniej jednak osoby kierujące KIG zrozumiały jedno: e-gospodarka ma szczególne problemy, którymi warto zajmować się równolegle obok problemów "zwykłej" gospodarki.

Sonda
Czy polscy e-przedsiębiorcy potrzebują nowej Izby reprezentującej ich interesy?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Stali czytelnicy DI zapewne rozumieją, na czym polega "szczególność" e-gospodarki. Może to być istna maszyna do robienia pieniędzy, jeżeli stworzy się ku temu dobre warunki. Potrzebna jest infrastruktura, ale działająca bez nadmiernej ingerencji ze strony jej dostawcy. Potrzebna są regulacje, ale często balansujące na granicy pomiędzy konkurencją a swobodą prowadzenia działalności.

Najtrudniejsze jest to, że e-gospodarka robiona jest "na jutro" na podstawie przepisów prawa opracowanych "na wczoraj". To wymaga od e-przedsiębiorców ciągłego przekonywania polityków, że można coś zrobić inaczej niż początkowo się wydaje.

Często też bronienie e-gospodarki polega na przekonywaniu, że nie można jej traktować jak dojnej krowy dla starszych i upadających modeli biznesowych. Dobrym tego przykładem są wspomniane na początku tego tekstu pomysły opodatkowania internetu w celu ratowania starszych modeli biznesowych.


Źródło: http://www.kig.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.