Politechnika Gdańska rozpoczyna skanowanie starodruków
Starodruki, rękopisy, inkunabuły i unikatowe roczniki czasopism o tematyce technicznej wzbogacą zbiory światowej biblioteki cyfrowej, która będzie tworzona m. in. przez Politechnikę Gdańska i inne polskie uczelnie.
reklama
Uczelnie, którym zaproponowano przystąpienie do projektu to: Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Skanowanie będzie wymagało ostrożności i pracy w białych rękawiczkach. Ponadto do skanowania posłuży PS 7000 - specjalistyczne urządzenie, które jedną stronę formatu A4 skanuje cztery sekundy. Dzięki temu emisja światła padającego na papier jest na tyle krótka, że nie szkodzi mu. Jest to istotne, bo szybkość procesu degradacji papieru jest wprost proporcjonalna do natężenia światła i czasu wystawienia danej książki na jego działanie.
Skanowany obiekt, zostaje wprowadzony do pamięci komputera, a następnie zapisany na dysk. Używa się graficznego formatu nieskompresowanego, dzięki czemu jakość obrazu nie ulega pogorszeniu. Takie pliki są zachowywane na nośnikach optycznych.
Skany, które zostaną umieszczone na stronie Wirtualnej Biblioteki Sieci Semantycznej oraz przesłane do Universal Digital Library Project, poddane zostaną obróbce oraz zapisowi z dużą kompresją.
Do zasobów Universal Digital Library w pierwszej kolejności wprowadzone zostaną najcenniejsze zbiory starych druków i rękopisów, a w dalszej kolejności druki wydane w latach 1801-1945, w tym również bezcenne pod względem merytorycznym zbiory czasopism technicznych.
Oprócz tego, skanowane będą także wszelkie inne dokumenty, w tym brakujące fragmenty książek z przeznaczeniem do uzupełnienia i rzadkie materiały współczesne, które później udostępniane będą szerszemu gronu czytelników.